ETF

W tych trudnych czasach wiele osób szuka bezpiecznych sposobów inwestycji. Ryzyko jednak istnieje zawsze, a kryzysy są jedną z najlepszych okazji do wzbogacenia się. Faktem jest jednak to, że niektóre instrumenty inwestycyjne są bezpieczniejsze od innych, a jednym z najbezpieczniejszych są fundusze ETF.

Fundusze ETF. Czym są?

Jest to szczególny rodzaj funduszy inwestycyjnych, które zamiast samodzielnie podbijać rynek odzwierciedlają tylko sytuacje innych aktywów. Fundusze te mogą być bardziej lub mniej złożone, a w ich skład mogą wchodzić surowce, akcje, obligacje czy indeksy giełdowe. Są dobrym wyborem w przypadku chęci dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, sprawdzą się również jako instrumenty początkujących inwestorów oraz cechują się większą stabilnością niż inne rodzaje aktywów giełdowych.

Rodzaje ETF.

Fundusze ETF można podzielić na kilka rodzajów ze względu na różne czynniki. Jednym z nich jest konstrukcja samego portfela. Może on uwzględniać pełną listę pozycji z danego indeksu, część z nich lub zostać stworzony w oparciu o samodzielnie stworzone koszyki inwestycyjne. Drugi podziałem jest typ papierów wartościowych, których dotyczy fundusz. Rozróżniane są ETF akcyjne, obligacyjne, towarowe oraz hybrydowe. Ostatnim typem podziału jest obszar geograficzny. W tym aspekcie fundusze ETF dzielą się na regionalne, krajowe i globalne ze względu na region i miejsce pochodzenia składowych funduszu. Żeby poznać więcej szczegółów dotyczących ETF w Polsce możesz zajrzeć na stronę GPW, znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, statystyk oraz popularne fundusze ETF z kraju i świata.

Burzliwy rok 2020.

Rok 2020 powoli dobiega końca, co z pewnością ucieszy wiele osób. Był to rok pełen katastrof i zawirowań nie tylko związanych z pandemią czy środowiskiem naturalnym, ale również z rynkami finansowymi. Zmiany polityczne w wielu krajach, trudna sytuacja firm z powodu obostrzeń związanych z koronawirsem oraz duże wahania par walutowych to tylko niektóre z wydarzeń tego roku. Z tego powodu inwestorzy szukający ETF w Polsce cieszą się większą ilością nowo powstających funduszy oraz dodatkowymi możliwościami wykorzystania ich w celach zarobkowych.

Który fundusz wybrać?

Decydując się na inwestowanie w fundusze ETF warto rozważyć różne oferty. Dobrym wyborem będzie broker ETF, który pozwoli Ci operować funduszami różnego rodzaju, dzięki czemu dywersyfikacja i zmiana strategii inwestycyjnej będą znacznie prostsze. Broker taki pomoże również z niejasnymi kwestiami, a niektórzy udostępnią Ci szereg materiałów edukacyjnych dla inwestorów, dzięki czemu będziesz mógł zwiększyć swoje zyski. Wybierając fundusze warto wziąć pod uwagę to jakie branże obejmują oraz czy jest jedna dziedzina, czy większa ich ilość. Drugi przypadek jest lepszy do działań dywersyfikacyjnych, ale też jest bardziej nieprzewidywalny w swoim zachowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here