Dieta
fot. pixabay.com

 

W ostatnich latach coraz więcej z nas ulega modzie na zdrowy tryb życia. Słusznie, ponieważ wiadome jest, że odpowiednio dobrana dieta do trybu życia ma rewelacyjny wpływ na nasze samopoczucie. Istotne jest też regularne wykonywanie badań lekarskich takich jak badania moczu, morfologia krwi czy poziom cukru. Kobiety nie powinny zapominać o wizytach u ginekologa oraz cytologii. Mężczyźni natomiast o badaniu prostaty, szczególnie ci po czterdziestym roku życia.  Obecnie większość przychodzi wykona kompleksowe badania oraz jeśli jest taka potrzeba, wskaże kolejne kroki do rozwiązania problemu więc wszystko zrobimy w jednym miejscu bez zbędnego poszukiwania lekarzy. Badanie te nie powinny zrujnować naszego portfela jeśli jesteśmy ubezpieczeni ponieważ są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dieta odpowiednia dla wszystkich

Przeczytaj też: www.manukazdrowie.pl/dieta-a-zdrowie

Czy istnieją diety dobre dla wszystkich? Oczywiście, że nie. Warto skonsultować się z dietetykiem który opracuje indywidualny plan posiłków dopasowany do naszych potrzeb, trybu życia i oczekiwań. Jednak jest zbiór zasad który jest uniwersalny oraz który warto wprowadzić do życia codziennego właśnie dla zdrowia;

  • Jedz regularnie – staraj się spożywać 4-5 niewielkich posiłków dziennie. Nie przejadaj się ale też nie dopuszczaj do tego by być głodnym gdyż poźniej pochłoniesz większą porcję. Unikaj podjadania między posiłkami.
  • Nie zapominaj o owocach i warzywach które powinny stanowić conajmniej połowę Twojej diety.
  • Pij wodę zamiast słodkich napojów. Dla urozmaicenia możesz dodać plaster cytryny, mięty czy ogórka. Świetnie sprawdzi się też niesłodzona herbata, szczególnie zielona czy czerwona.
  • Postaraj się wybierać produty pełnoziarniste
  • Wybieraj ryby zamiast mięsa. Szczególnie unikaj dużej ilości czerwonego oraz tłuszczu odzwierzęcego. Zamiast tego wprowadź do diety więcej orzechów, nasion czy pestek
  • Unikaj cukru; zastąp go miodem, ksylitolem. W przypadku wypieków możesz użyć daktyli czy bananów. Miej jednak na uwadze ,że miód traci swoje właściwości w temperaturze ok 45 stopni więc warto słodzić nim herbatę tuż przed spożyciem.

Jak wprowadzać zmiany?

Dla lepszych efektów warto zmiany wprowadzać krok po kroku by się nie zniechęcić. W końcu nie zaniedbaliśmy się wczoraj więc nie oczekujmy efektów jutro, jednak z czasem zauważymy jak zdrowsze odżywianie wpływa na nasze samopoczucie co powinno być świetną motywacją do kolejnych zmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here