Każdy organ w ciele człowieka jest ważny, gdyż spełnia określoną funkcję. Jednak niektóre z nich są ważniejsze od innych, gdyż spełniają priorytetową rolę w organizmie człowieka. Do organów takich należy między innymi serce, mózg, trzustka, płuca, krwiobieg, nerki, jak i wątroba.

Wątroba jest wielofunkcyjnym organem. Gruczołem obecnym w ciele człowieka i nie tylko człowieka. Mieści się pod przeponą głównie po prawej stronie ciała i pokryta jest łukiem żebrowym. Jest częścią układu pokarmowego, o masie od 1300 – 1700 u dorosłego człowieka. Nie licząc wagi przepływającej krwi.

Wątroba pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji:
– wytwarza i wydziela żółć
– syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi
– produkuje i magazynuje niektóre białka osocza
– wytwarza i magazynuje enzymy
– syntetyzuje cholesterol i trójglicerydy
– przekształca węglowodany w glukozę i buforuje poziom glukozy we krwi
– rozkłada zużyte erytrocyty
– magazynuje witaminy, żelazo
– filtruje krew
– neutralizuje toksyny
– sprzęga metabolity wielu substancji chemicznych
– ogrzewa krew
– magazynuje substancje, które może organizm ponownie wykorzystać
– pełni rolę krwiotwórczą u płodu

Ze względu na jej funkcję: metaboliczną, detoksykacyjną, filtracyjną i magazynującą należy nieustannie o nią dbać. Bo choć wątroba posiada niezwykłe właściwości regeneracyjne, to zaniedbana potrafi bardzo dokuczyć i niszczy inne organy w człowieku.

tuts.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here