Podstawowe informacje o przejęciu firmy

W biznesie wygrywa najsilniejszy. Zawsze tak było i zapewne nadal tak będzie. Często większe przedsiębiorstwa zabierają się z przejęcia firm, zazwyczaj mniejszych.

Na czym to polega?

Przejęcia firm to transakcje, podczas których przenosi się kontrolę nad działalnością gospodarczą przedsiębiorstwa od jednej grupy inwestorów do innej (najczęściej większej). Idealnym przykłądem tego typu działania jest niedawne przejęcie Browaru Namysłów przez Grupę Żywiec.

Przedsiębiorstwo, które ulega przejęciu, zachowuje swoją podmiotowość prawną (indywidualność). Zyskuje jednocześnie wiele korzyści strategicznych lub finansowych (takich jak na przykład pojawienie się marki na rynkach, w których wcześniej była nieobecna).

Typy

W biznesie rozróżnia się cztery typy przejęcia firm. Są one uzależnione od ścieżki ekonomicznej, technologii, czy też rynków działania. Tymi typami są przejęcia: horyzontalne, wertykalne, koncentryczne i konglomeratowe.

Pierwsze dwa odnoszą się przede wszystkim do oferowanego produktu lub usługi oraz ogniwa łańcucha ekonomicznego, w którym się znajduje. Przejęcie horyzontalne dotyczy nabycia przedsiębiorstwa, które tworzy ten sam produkt lub oferuję tę samą grupę usług. Z kolei wertykalne polega na zakupieniu firmy działającej w poprzedzającym lub kolejnym etapie tworzenia produktu. Przykładowo, jako twórca łóżek drewnianych możemy nabyć tartak lub sklep, zajmujący się sprzedażą mebli.

Kolejnymi przejęciami są koncentryczne, czyli zakupienie firmy z podobną technologią i działającą na tych samych segmentach rynku, oraz konglomeratowe, czyli nabycie przedsiębiorstwa zajmującego się zupełnie czymś innym (inna technologia, inny rynek, inne produkty).

Jak to się odbywa?

Przejęcie przedsiębiorstwa może nastąpić w różny sposób. Podstawowymi są zakup akcji i udziałów, czyli papierów wartościowych, oraz nabycie majątku przedsiębiorstwa (tak zwanych aktywów). Przejęcia następują także przez uzyskanie pełnomocnictwa lub prywatyzację spółki publicznej.

Należy jednak pamiętać, że przejęcie oznacza również przyjęcie na siebie uprawnień i obowiązków wobec pracowników wynikające z umów o pracę.

Często zdarza się, że przejęcie przedsiebiorstwa jest pierwszym etapem jego wcielenia do szeregu firmy (pozostaje wtedy na rynku tylko jeden podmiot). Zjawisko to w języku biznesowym zwane jest inkorporacją.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here