Kręgowce to duża grupa organizmów, cechują się posiadaniem szkieletu osiowego w postaci kręgosłupa. Do grupy kręgowców zaliczamy krągłouste, ryby, płazy, ptaki, a także ssaki. My, ludzie, również należymy do tego podtypu strunowców. Naszym największym gruczołem jest wątroba. Wątroba jest wieloczynnościowa, jej funkcje skupiają się przede wszystkim wokół układu pokarmowego, to w tym układzie ma miejsce jej zastosowanie. Tymczasem na miano największego gruczołu zasłużyła sobie dzięki dwóm czynnikom: wadze około kilograma i pół u przeciętnego człowieka, a także budową składa się bowiem aż z czterech płatów. Wątroba znajduje się w prawej górnej części jamy brzusznej i posiada wiele funkcji. Jedną z nich jest wytwarzanie żółci. Żółć z kolei to płynna wydzielina niezbędna w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów. Wątroba jest również ośrodkiem przemiany materii. Oznacza to, że w przypadku przejedzenia się, to wątroba walczy z nadmiarami jedzenia i cierpi najmocniej, stąd też w takim przypadku bierzemy tabletki pomocnicze na trawienie. W ten sposób ułatwiamy życie wątrobie, a nas nie boli po prawej stronie brzucha. W wątrobie zachodzi również synteza i rozpad glikogenu. Glikogen z kolei to polisacharyd zbudowany z glukozy, który zużywamy podczas pracy mięśni, czy wtedy gdy jesteśmy głodni. Dzięki niemu człowiek jest w stanie dłużej wytrzymać bez jedzenia.

mordewind.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here