Powieść Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” została wydana po raz pierwszy w latach 60-tych XX w., została jednak mocno ocenzurowana. Wraz ze spadkiem znaczenia partii komunistycznej w Związku Radzieckim i na świecie dodawano do niej coraz więcej części wyciętych. Powieść ta porusza kwestie filozoficzne i na nich opiera fabułę (odwiedziny Szatana i jego świty w ateistycznym ZSRR). Oczywiście najmłodsi czytelnicy nie odniosą się przychylnie do historii opowiedzianej w powieści, nie znając kontekstu historycznego. Warto natomiast nadmienić, że „Mistrz i Małgorzata” to powieść niezwykle aktualna i dlatego cieszy się ona niesłabnącą popularnością. Jej ponadczasowość wyrażona jest przez analizę państwa nad wyraz świeckiego – takiego w którym ludzie wierzący są niższą kategorią społeczną. Bułhakow ustami Szatana tłumaczy również potrzebę istnienia dobra i zła, a to zagadnienie filozoficzne jest rozważane po dziś dzień. Powieść „Mistrz i Małgorzata” to znakomita lektura, zarówno ze względu na rys postaci i fabułę, a także na swoją aktualność.

stuja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here