Hemoroidy wewnętrzne - objawy

Hemoroidy, inaczej żylaki wewnętrzne odbytu to bardzo uciążliwa i bolesna choroba, która jest najczęściej występującą chorobą dotykającą tę część ciała. Przyczyną rozwoju tej choroby jest w dużej mierze styl życia – siedzący, sposób odżywiania, przewlekłe zaparcia, brak ruchu, ciąża, poród oraz wodobrzusze. Na hemoroidy często zapadają również osoby otyłe, a także osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność krążenia. W okolicach odbytu naturalnie występują struktury naczyniowe, które skutecznie ułatwiają wypróżnianie. Mogą one zmienić się w żylaki w następstwie zbyt silnego i częstego naporu.
Występują dwa rodzaje hemoroidów, zewnętrzne i wewnętrzne. My zajmiemy się tym drugim rodzajem, one nie są widoczne z zewnątrz, ponieważ rozwijają się w środku odbytu.
Hemoroidy wewnętrzne objawy
Najczęściej występującym objawem hemoroidów jest krwawienie towarzyszące wypróżnianiu, które jest zazwyczaj bezbolesne. Charakterystyczne jest pojawienie się kropelek i plamek jasnoczerwonej krwi na papierze toaletowym podczas podcierania po załatwieniu potrzeby fizjologicznej. Rzadziej spotykanym objawem jest krwawienie z odbytu tuż po defekacji. Z intensywnym krwawieniem spowodowanym hemoroidami powiązane jest wyższe prawdopodobieństwo rozwoju niedokrwistości z niedoborem żelaza, więc im szybciej zareagujemy na niepokojące objawy, tym lepiej dla nas i naszego zdrowia.
Pomimo że krwawienie z odbytu jest najczęściej występującym objawem u osób, które cierpią na hemoroidy, to nie jest ono charakterystyczne dla tej choroby. Charakterystycznym objawem hemoroidów jest swędzenie spowodowane tym, że hemoroidy podczas parcia wydostają się na zewnątrz, ale wracają z powrotem środka, co daje również uczucie niepełnego wypróżnienia. Należy tu nadmienić, że nie wolno drapać odbytu, gdy ma się hemoroidy, ponieważ może skutkować to szybszym nasileniem choroby, a na pewno podwyższonym dyskomfortem, ponieważ doprowadza to do większego uszkodzenia skóry i śluzówki, co doprowadza do sączenia się wydzieliny z powstałych ranek, co może doprowadzić nawet do odczynów zapalnych. Praktycznie jednocześnie wraz ze swędzeniem pojawia się również pieczenie, które jest spowodowane podrażnieniami powodowanymi wypadającymi guzkami krwawniczymi oraz stanem zapalnym spowodowanym utrudnionym utrzymaniem higieny osobistej związanej z wydzielaniem śluzu.
Wspomniane wypadanie żylaków odbytu występuje w najcięższym, najbardziej zaawansowanym, czwartym stadium hemoroidów. Przez ich wypadanie może wystąpić nieznaczny wyciek treści jelitowej. Kiedy wypadające żylaki odbytu zacisną się i ulegną uwięzieniu zostanie zahamowany dopływ krwi, co powoduje ból. Guzek krwawniczy ulega martwicy i jeśli dotychczas osoba cierpiąca na hemoroidy nie udała się do lekarza, w tym momencie musi udać się do niego bezzwłocznie, ponieważ taki stan niesie ze sobą niebezpieczne powikłania zdrowotne, łącznie z utratą życia przez pacjenta.
Lekarzem do którego należy się udać w przypadku wystąpienia objawów jest lekarz pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje chorego do proktologa.

niezawal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here