We współczesnym budownictwie dominuje trend szklanych domów. Jeśli budujesz dom na skraju lasu albo chcesz kupić mieszkanie na pełnym zieleni osiedlu, dzięki rozległym taflom szkła poczujesz się częścią naturalnego ekosystemu. Taki widok nie tylko odstresowuje i koi zmęczony wzrok, ale i stanowi niepowtarzalną dekorację wnętrza. Jednak może nadejść dzień, w którym przestronne okna przyniosą Ci więcej rozczarowań niż satysfakcji. Sąsiad obserwujący wasze życie rodzinne, palące słońce i brak całkowitych ciemności w czasie snu – to tylko niektóre problemy, z którymi muszą zmagać się posiadacze „szklanych” mieszkań i domów. Warto zatem zawczasu dowiedzieć się, czym zasłonić duże okna.

Tradycyjne firany

To doskonały wybór jeśli cenisz klasyczną stylistykę i zależy Ci głównie na walorach estetycznych. Dzięki nieograniczonej różnorodności, możesz wybrać materiał idealnie pasujący do aranżacji mieszkania i pozwalający na częściowe ograniczenie stopnia przenikania światła słonecznego. Najbardziej transparentne są firanki z organzy i tiulu, lepszą ochronę przed słońcem zapewnią markizety o gęstym splocie. Natomiast firany z woalu i żakardowe dodatkowo zablokują wścibskie spojrzenia. Jeśli firany to za mało, możesz zasłonić duże okna także dobranymi pod kolor zasłonami.

Zaciemniające zasłony

W zależności od tkaniny z jakiej zostały uszyte, mogą całkowicie zaciemnić pomieszczenie (materiał typu blackout) albo w różnym stopniu tłumić promienie słońca. Zasłony mogą  także poprawić proporcje okna oraz uczynić atmosferę bardziej przytulną. Dość dobrze zaciemniające są zasłony z lnu, mieszanki bawełny i poliestru oraz połyskliwej tafty. Aksamit i adamaszek to przykłady grubych, ciężkich tkanin, które nadają wnętrzu bardzo reprezentatywny wygląd. Naturalne wrażenie sprawiają natomiast batyst i perkal, które są średnio transparentne. Czym zasłonić duże okna w nowoczesnej aranżacji? Najlepsze będą prześwitujące zasłony z miękkiego muślinu i gazy, ewentualnie  szorstkiej organtyny lub tiulu.

Wygodne w użyciu rolety i żaluzje

Jest ich multum – rolety wolnowiszące, w zabudowie, rzymskie, plisy, dzień i noc, żaluzje pionowe i poziome. Różnią się sposobem montażu i wyglądem, jednak jedno pozostaje niezmienne – skutecznie zasłaniają okna. Używając prostego mechanizmu możesz w ciągu kilku sekund opuścić materiał rolety lub lamelki żaluzji, tym samym zyskując doskonałą ochronę przed ostrym słońcem i zaglądającymi w okna sąsiadami. Podobnie jak w przypadku zasłon, tu również możesz zamówić rolety z materiałem blackout, które zapewniają Ci całkowite zaciemnienie. Czym zasłonić duże okna? To zależy od Twoich kryteriów.  Jeśli zależy Ci na stworzeniu eleganckiej aranżacji, najlepsze będą rolety rzymskie z grubego, porządnego materiału np. lnu. Natomiast jeśli cenisz głównie łatwość czyszczenia i praktyczne walory, wybierz rolety w zabudowie lub wolnowiszące. Plisy, żaluzje i rolety dzień-noc sprawdzą się wówczas, jeśli chcesz sterować dostępem światła, przez zmianę kąta padania i przenikalności promieni słonecznych.

Najskuteczniejsze rolety zewnętrzne

To najdroższa opcja, ale niezastąpiona przy konieczności zasłonięcia dużych okien. Chronią nie tylko przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami, ale również zabezpieczają szkło przed uszkodzeniami i zapobiegają jego zabrudzeniu. Dzięki nim będziesz myć okna znacznie rzadziej, a po deszczu nie będziesz musiała patrzeć na szpecące zacieki. W dodatku rolety zewnętrzne opóźniają wtargnięcie złodziei, a w rezultacie zapewniają większe bezpieczeństwo domownikom. Pozwalają też zrezygnować z wewnętrznych osłon okiennych, dzięki czemu możesz na co dzień cieszyć się wspaniałym, niczym nie zmąconym widokiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here