Akupunktura, czyli metoda leczenia poprzez nakłuwanie ciała to jedna z najstarszych metod leczniczych. Mimo to, wciąż ma wielu przeciwników. Jest w tym pewien sens- w jaki sposób płytkie nakłucia w ciele miałyby w czymkolwiek pomóc? Jednak skuteczność tej metody została udowodniona i obecnie można ja studiować na wielu uczelniach państwowych.
Oczywiście, wokół metody narosło wiele szkodliwych mitów. Choćby taki, że poprzez akupunkturę może dojść do zakażenia krwi. Obecnie jest to właściwie niemożliwe- skóra przed wbiciem igły jest dokładnie dezynfekowana, a igły używane do zabiegu- są jednorazowe, a co za tym idzie: sterylne. W takich warunkach praktycznie nie sposób, by doszło do jakiegokolwiek zakażenia. Kolejnym mitem jest, jakoby akupunktura miała powodować szkodliwe krwawienia wewnętrzne, w związku z czym ktokolwiek dbający o zdrowie powinien wystrzegać się tej metody. Oczywiście, ukłucia mogą wywołać drobne krwawienia, jednak nie są one bardziej niebezpieczne, niż jakiekolwiek inne nakłucie np. zastrzyk. Kolejnym mitem jest twierdzenie, ze akupunktura można wyleczyć każda chorobę- efekty stosowania tej metody rzeczywiście mogą się wydawać niezwykłe, nieomal magiczne- i być może stąd przekonanie o nieograniczonym jej potencjale. Następnym niebezpiecznym mitem jest, iż każdy może się poddać zabiegowi. By akupunktura była korzystana dla zdrowia, pacjent musi spełniać kilka warunków- miedzy innymi nie wskazane jest wykonywanie zabiegu na kobietach w ciąży, u osób chorych psychicznie, czy przyjmujących określone leki, czy substancje psychoaktywne.

zdrowienatopie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here