Zasady, którymi się kierować przy urządzaniu mieszkania

Remontując mieszkanie każdy kieruje się swoim gustem. Wybieramy takie wyposażenie, które dla nas i naszej rodziny będzie praktyczne, funkcjonalne oraz takie, które będzie nam się podobać. Obowiązują jednak pewne zasady, które jeśli uwzględnimy planując aranżację mieszkania, stworzymy przytulny kącik.

Ustal styl

W świecie dekoracji wnętrz występują pewne cechy charakterystyczne, po których da się rozpoznać styl, w którym urządzone jest dane pomieszczenie. Decydując się na przykład na wykończenie wnętrza, w którym dominuje beton, cegła, metal i drewno, możemy stwierdzić, że mamy do czynienia ze stylem industrialnym lub loftowym. Z kolei pomieszczenie, w którym występują kolory ziemi połączone z mocną zielenią w postaci ozdób kwiatowych lub fototapety przedstawiającej kolory dżungli, zakupionej na przykład w sklepie Inne Tapety, można zaklasyfikować jako styl boho. Są style urządzania wnętrz, które wzajemnie się uzupełniają i przeplatają, ale są również takie, które niewskazane jest żeby je ze sobą łączyć. Trudno na przykład połączyć minimalistyczny styl skandynawski z królewskim stylem glamour. Jeśli wiemy, w jakim konkretnym stylu chcemy urządzić mieszkanie, to żeby udało się osiągnąć ten efekt, trzeba zadbać o szczegóły dekoracyjne.

Przesadna ilość dekoracji

Dekoracje w mieszkaniu sprawiają, że nabiera ono przytulności, charakteru i wyrazu. Są osoby, które ograniczają ilość dekoracji do minimum. Najczęściej wynika to z faktu, że chcą mieć mieszkanie, które szybko i sprawnie będzie się sprzątać. Myślą przewodnią takich osób jest fakt, że im mniej ozdób i dekoracji, tym łatwiej utrzymać porządek we wszystkich częściach mieszkania. Są też osoby, które uwielbiają różnego rodzaju ozdoby,takie jak kwiatki, lampki, świeczki, świeczniki, ramki ze zdjęciami, wazony i figurki. Jeśli są one estetycznie dopasowane i tworzą jedną, pasującą do siebie całość, to mieszkanie staje się bardziej przytulne. Często właśnie ozdoby decydują o tym, w jakim stylu mamy urządzone mieszkanie. Najgorszy jednak jest przepych i mieszanka wszystkiego. Takie pomieszczenie męczy oko i sprawia, że przebywając w tak zagraconym miejscu, nie czujemy się wypoczęci. Na uwagę zasługuje również to, że decydując się na bardzo wzorzystą tapetę, dla przełamania można zastosować mniejszą ilość ozdób. Jeśli z kolei chcielibyśmy ożywić minimalistycznie urządzone pomieszczenie, to świetnie sprawdzi się tutaj bogata, piękna tapeta lub dywan w atrakcyjnym kolorze lub z wyraźnym wzorem.

Dekoracyjny dywan

W wielu mieszkaniach, na podłodze, znajdziemy piękny, ozdobny dywan. W ofercie można znaleźć wiele gatunków materiałów, z których powstają dywany. Osoby, które cenią naturalność mogą na przykład wybierać wśród kolekcji dywanów wełnianych, skórzanych lub bawełnianych. Bardzo dobrej jakości są również dywany ze sztucznych tworzyw, takich jak poliester, polipropylen, akryl lub wiskoza. Do wyboru jest między innymi dywan okrągły, owalny, prostokątny i kwadratowy. Bez względu na jaki kształt dywanu się zdecydujemy, to praktyczne okazuje się trzymanie się zasady zachowania odległości 90 cm ściany i drzwi od krawędzi dywanu. Dzięki temu nie pozaginamy krawędzi, nie będziemy haczyć drzwiami o krawędzie oraz zachowamy optyczną harmonię. Doświadczenie pokazuje, że dywan owalny lub okrągły lepiej się prezentuje w pokoju, w którym występują inne zaokrąglone i owalne elementy. Jeśli w pokoju dominują ostre krawędzie, to lepiej wybrać kwadratowy lub prostokątny dywan. Jeśli dywan miałby się znaleźć w części, w której stoi stół z krzesłami, to trzeba uważać, żeby nie kupić za małego dywanu. Utrudniłoby to bowiem odsuwanie krzeseł od stołu. Dywan najlepiej żeby miał taki kształt jak blat stołu, a wymiary takie, żeby swobodnie stały na nim wszystkie krzesła, znajdujące się wokół stołu. W zależności od tego, czy chcemy, żeby dywan był dominującą dekoracją pokoju, czy tylko stanowił delikatny akcent ozdobny, to można wybierać wśród różnorodnej kolorystyki i bogatego wzornictwa wielu kolekcji dywanów.

W tym artykule omówiliśmy tylko parę zasad, które warto wziąć pod uwagę, przy projektowaniu i organizowaniu remontu mieszkania. Celem dekoracyjnych ozdób, takich jak dywany, tapety, zasłony czy firany, jest zapewnienie przytulnej, przyjemnej atmosfery, która sprawi, że po całym dniu ciężkiej pracy, z przyjemnością wrócimy do naszego klimatycznie urządzonego mieszkanka. Najważniejsze jest to, żeby sposób urządzenia mieszkania był funkcjonalny dla nas i naszej rodziny.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem Platformamebli.pl – stylizowane meble loftowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here