Zanzibar

Zanzibar to wyspa na Oceanie Indyjskim, należąca do Tanzanii.Jeśli marzy nam się wyjazd w egzotyczne, ciepłe miejsce, w szczególności jeśli za oknami naszego domu jest zimno i deszczowo, to warto wybrać właśnie tę wyspę. Gdy mówi się o Zanzibarze, przed oczami pojawiają się piaszczyste plaże, palmy i ocean. O właśnie czymś takim często marzymy, gdy na zewnątrz plucha i ziąb. Ale Zanzibar to nie tylko plaże. Znajdziemy tam budowle Omańczyków, którzy pojawili się tu w XVII wieku i zostawili wiele okazałych budynków. Najsłynniejszy z nich to Pałac Cudów, pałac księżniczki Salme, który jednocześnie był domem dla setek kobiet z haremu sułtana. Możemy też wybrać się do Stone Town, jednak z dzielnic miasta Zanzibar. Odnajdziemy tam wąskie uliczki i postkolonialną architekturę, a przy odrobinie szczęścia zrobimy sobie też zdjęcie przy domu, w którym urodził się Freddy Mercury. To miasto ma swój klimat, który warto chłonąc, spacerując po Zanzibarze i odkrywając nowe miejsca.
Jeśli jednak wolimy kontakt z oceanem, warto wybrać się na blue-safari, czyli wyprawę łódką na ocean wokół Zanzibaru. Obejmuje ono pływanie i nurkowanie przy rafie koralowej w krystalicznie czystej wodzie i umożliwia zobaczenia na własne oczy wiele gatunków morskich stworzeń. W czasie blue safari uczestnicy jedzą lokalne owoce i zajadają się owocami morza.
Na Zanzibarze znajdziemy też plantacje przypraw, na przykład pieprzu czy kurkumy. Możemy tam również zobaczyć, jak powstają różne rodzaje pieprzu albo jak suszy się goździki. Przyprawy, będące istotną częścią tutejszej kuchni, można również nabyć dla siebie – kardamon, kurkuma, pieprz, trawa cytrynowa czy szafran w naszych potrawach jeszcze długo będą przypominać nam o wakacjach. Warto również kupić tam świeże owoce – ananas czy mango zdecydowanie będą smakować lepiej niż te kupione w naszych supermarketach. Znajdziemy tam również lokalne rękodzieła, które mogą okazać się świetną pamiątką po wakacjach w tym egzotycznym miejscu. Zanzibar – wakacje co jeszcze mają nam do zaoferowania?
Na przykład Jozani Forest – to park narodowy, który obejmuje swoim zasięgiem dżunglę. To też jedyne miejsce występowania endemicznych małp – gerez rudych. Poza Jozani Forest na Zanzibarze nigdzie na świecie ich nie spotkamy. Mieszkają tu półtora tysiąca lat. Do parku można dostać się lokalnym autobusem, czyli daladala, ale warto przygotować się na ścisk i duchotę podczas podróży nim.
Znakiem rozpoznawczym Zanzibaru jest restauracja The Rock Restaurant, zbudowana, jak sama nazwa wskazuje, na kamieniu na morskim brzegu. Co ciekawe, przed południem można dostać się do restauracji suchą stopą, przechodząc po specjalnej ścieżce. Popołudniami trzeba użyć już łódki. Można tam spróbować owoców morza, na przykład grillowanych krabów, krewetek czy ośmiornic, homarów albo ryb. Restauracja oferuje również inne dania.
Zanzibar to niezwykłe miejsce, godne odwiedzenia. Piękne widoki, smaczna, mocno przyprawiona kuchnia i unikalny klimat – to właśnie przyciąga do tej wyspy.

fabrykapodroznika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here