Zakup mieszkania – co należy sprawdzić

Przed dokonaniem przez nas zakupu nieruchomości istnieje katalog czynności niezbędnych do dokonania bezpiecznej transakcji. Jednym z podstawowych punktów, które powinniśmy zrealizować w tym celu, jest dokładne sprawdzenie księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości. Powinniśmy to zrobić już na etapie wstępnym negocjacji, na pewno zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy przedwstępnej oraz wpłaceniu stosownego zadatku. Od ponad roku sprawdzenia księgi wieczystej możemy dokonać przy pomocy Internetu, bez konieczności chodzenia do właściwego sądu rejonowego i wnoszenia opłat. Wystarczy tylko znać numer księgi. Przy sprawdzaniu danej księgi wieczystej musimy zwrócić szczególną uwagę na niektóre elementy zapisów. Dział pierwszy księgi wieczystej oznacza samą nieruchomość, zawiera też wpisy związane z kwestią jej własności. Dział drugi zawiera wpisy określające właścicieli nieruchomości lub też użytkowania wieczystego. W trzecim dziale znajdziemy informację dotyczącą ograniczenia praw rzeczowych z wyjątkiem hipotek, są tam zawarte wpisy dotyczące ograniczeń w rozporządzaniu daną nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, jak również wpisy mówiące o prawach i roszczeniach, poza roszczeniami związanymi z hipoteką. Ostatni dział – czwarty, przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipoteki danej nieruchomości.

fashionshake.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here