Wycieczka autokarowa czy lot samolotem - co wybrać?

Oferty biur podróży są naprawdę bogate i wybranie miejsca na spędzenie niezapomnianych wakacji jest bardzo proste. Nie musimy wychodzić z domu, by wykupić egzotyczny wyjazd. Wiele osób korzystających z usług biur podróży zastanawia się jednak, czy lecieć samolotem, czy może pojechać autokarem. Oczywiście obie metody podróżowania mają swoje za i przeciw, które warto poznać.

Wycieczki autokarowe
Przewagą ofert autokarowych jest ich cena. W większości przypadków wakacyjne wycieczki autokarowe trwają 10-14 dni, a przy tym mogą kosztować mniej niż tygodniowy wylot. Cena jest jednym z kryteriów, które kusi Polaków. Autokarem najczęściej wyjeżdża się do państw położonych w basenie Morza Śródziemnego oraz Adriatyku – Albanii, Chorwacji, Czarnogóry czy Włoch. Można spotkać również oferty na autokarowe wycieczki do Grecji lub Hiszpanii. Jest to z pewnością szansa na zagraniczny wyjazd dla osób, które boją się latać samolotem. Autokary obecnie są komfortowo wyposażone i naprawdę wygodne, a postoje organizowane są co 2-4 godzin.

Niestety, autokary mają swoje minusy. Wycieczki autokarowe mogą być ciekawą przygodą, ale podróż trwa nawet 24 godziny! Nie jest to więc najlepszy środek transportu dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. W czasie podróży należy regularnie wstawać i spacerować podczas postojów, by zapobiegać groźnym zatorom w tętnicach, spowodowanym długotrwałym przyjmowaniem pozycji siedzącej.

Wycieczka samolotem
Wycieczki samolotem są zwykle droższe niż autokarowe, jednak można trafić na ciekawe opcje first lub last minute, które naprawdę się opłacają. Lot trwa krótko – destynacje do których autokar zmierza ok. 20-24 godziny, samolot pokonuje w zaledwie 2-3 godziny. Jest to jedyny środek transportu, którym można dostać się do egzotycznych miejsc. Z racji tego, że podróże trwają krótko, lot okazuje się komfortowy i całkiem znośny dla pasażerów.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy lubi latać. Lot samolotem może wiązać się ze sporym stresem, który czasem trudno jest pokonać. Statystyki wskazują jednak, że samolot jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. Problemem może być również dostępność lotów – czasem należy pokonać kilkaset kilometrów, by znaleźć się na lotnisku, z którego można wylecieć do danego kraju. Na miejscu należy jeszcze przejść 2-godzinną odprawę, która dla wielu osób może okazać się męcząca.

Samolot czy autokar – co wybrać?
Podczas rezerwowania wakacji warto dokładnie pomyśleć nad tym, czego oczekujemy od wyjazdu i jak chcemy spędzić czas urlopu. Jeśli zależy nam na szybkiej podróży i możliwością cieszenia się wakacjami od zaraz, warto wybrać samolot. Osoby, które lubią zwiedzanie i którym nie przeszkadza pokonywanie długich odległości, bez problemu odnajdą się w autokarze. Warto również patrzeć na oferty pod kątem ich ceny – nie każdego bowiem stać na wylot samolotem, jednak zagraniczne wczasy autokarowe są w zasięgu możliwości. Ostateczna decyzja odnośnie wyboru środka transportu jest jednak zawsze sprawą indywidualną.

czas-wakacji.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here