Relaks na łonie natury nie tylko w wakacje

Coraz większe uprzemysłowienie, wszechobecny hałas i chaos panujący w miastach, a także wciąż zwiększający swój zasięg smog, powodują, że mieszkańcy miast, na co dzień zamknięci w pomieszczeniach biurowych i mieszkaniach, szukają sposobu na odpoczynek w ciszy i na świeżym powietrzu. Idealnym rozwiązaniem są działki ogrodowe.

Zielone miejsca relaksu od miejskiego zgiełku popularnością cieszą się nie od dziś. Na obrzeżach miast tworzone są specjalne strefy ogrodowe, gdzie za stosunkowo niewielką opłatą można nabyć swój kawałek ziemi i stworzyć z niego osobiste miejsce wyciszenia i odpoczynku. Bardzo często działki ogrodowe oferowane są w miejscach urokliwych jak np. nad jeziorami, stawami, nieopodal lasów czy innych, położonych w okolicy, atrakcji przyrody.

Po dokonaniu zakupu terenu, mamy możliwość samodzielnego zaprojektowania swojej przestrzeni. Wciąż rosnąca popularność i moda na posiadanie własnego ogrodu sprawia, że sukcesywnie rozwija się również biznes firm oferujących specjalistyczną pomoc przy budowie altanki czy wręcz małego domku, a także architektów zieleni. Działki ogrodowe to miejsca przede wszystkim do zażywania relaksu, zatem oczka wodne, rabaty kwiatowe, mini poletka warzywne, ale też miejsca na grill czy do gier zespołowych mogą się tam pojawiać zgodnie z zamiłowaniem właścicieli.

Ogólnie rzecz ujmując, nie ma żadnych odgórnych regulacji dotyczących tego, w jaki sposób właściciel powinien zagospodarować swoją działkę. Należy jednak mieć na uwadze cel jakiemu mają służyć te tereny – rekreacja. Wobec tego wymagane jest przestrzeganie ogólnie przyjętych norm współżycia społecznego i staranie, by nasz wypoczynek nie utrudniał wypoczynku sąsiadom. Niekiedy działki ogrodowe skupione są w większym kompleksie, co wiąże się z większą formalizacją ich posiadania. Tego typu kompleksy posiadają najczęściej swój zarząd, statut i regulamin, który opisuje możliwości wykorzystania swojego ogrodu, ale również wskazuje szereg zachowań niedopuszczalnych. Złamanie regulaminu może doprowadzić do utraty statusu członka kompleksu i tym samym, utraty działki.

Warto wspomnieć również, że działki ogrodowe to także bardzo dobry pomysł na biznes i sposób na podreperowanie domowego budżetu. O ile jesteśmy posiadaczami działki położonej w urokliwej okolicy, szczególnie nad jeziorami, w górach czy nad morzem – w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów, można taką działkę wynajmować. Dla turysty jest to bardzo ciekawa oferta odpoczynku na łonie natury, w pobliżu ciekawego turystycznie miejsca. Jest to oferta również bardzo korzystna cenowo w stosunku do noclegów w hotelu. Ze strony właściciela takie rozwiązanie oprócz tego, że przynosi dodatkowy dochód, jest korzystne również ze względu na to, iż w czasie jego nieobecności działka jest użytkowana, podlewana, owoce i warzywa są zbierane, a tym samym zmniejsza się też znacznie ryzyko kradzieży i wandalizmu. Podsumowując, posiadanie własnego terenu zielonego z pewnością wpłynie korzystnie zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i zasobność portfela.

kopalniamarzen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here