Jak zrobić ładne zdjęcie?

Każdego dnia do serwisów społecznościowych trafia mnóstwo zdjęć, lepszych lub gorszych. Początkujący fotografowie zastanawiają się często, jak zrobić ładne zdjęcie. Od czego zależy, czy nasza fotka będzie udana? Podpowiadamy i udzielamy kilka istotnych rad.

1. Zwróć uwagę na światło: zależnie od tego, jak pada światło, inaczej będą się prezentowały kolory, inny charakter będzie miało zdjęcie. Jeśli światło pada ze złej strony, woda czy niebo mogą wyjść na zdjęciu jako białe plamy.

2. Uważnie dobieraj kadry: spraw, aby wszystkie obiekty, które są istotne, znalazły się na zdjęciu. Nie zawsze jest to łatwe, pomagają profesjonalne obiektywy czy telefony, które potrafią wykonywać zdjęcia chociażby w trybie panoramicznym.

3. Staraj się fotografować w świetle dziennym: wtedy zdjęcia wychodzą najwyraźniej. W przypadku zdjęć nocnych zadbaj o dobrej jakości sprzęt i miejscowe oświetlenie fotografowanego obiektu.

4. Wykonuj jak najwięcej zdjęć:czasy kliszy do analogowych aparatów już minęły, teraz na kartach pamięci możemy pomieścić tysiące zdjęć. Możesz wykonywać setki bliźniaczych ujęć, a po zakończonej sesji, na spokojnie, w domu wybierzesz te najlepsze. Potem podrasujesz je w programie graficznym i będą wyglądać świetnie.

5. Dużo trenuj: pamiętaj, nic nie dzieje się samo, a trening czyni mistrza. Im więcej i częściej będziesz fotografować, tym więcej się nauczysz i z czasem twoje fotografie będą wyglądały wspaniale.

6. Baw się parametrami: balans bieli, dobór kolorów, poziom kontrastu. Czasem warto zajrzeć do ustawień i poświęcić im chwilę. Włączony HDR czy dodanie ładnego filtra może zmienić oblicze zdjęcia, a korektor szumów pozwala na uratowanie lekko rozmazanego zdjęcia.

7. Postaraj się trzymać aparat nieruchomo: dzięki temu zdjęcia nie wyjdą rozmazane i świetnie uchwycisz wszystkie detale, które będą pięknie wyglądać na fotografii.

Jak widać, zrobienie dobrego zdjęcia wymaga od nas trochę wysiłku i samozaparcia, jednak jest to możliwe. Wystarczy dużo ćwiczyć i pamiętać o kilku szczegółach.

bezpresji.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here