Jednym z dokumentów, wymaganych do wzięcia udziału w procesie rekrutacji, coraz częściej jest list motywacyjny. Już nie tylko CV ma decydować o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną – potrzebna jest dodatkowa forma. O ile wiele osób negatywnie podchodzi do pisania listów motywacyjnych, stwierdzając, że „to trudne i bez sensu”, w rzeczywistości list motywacyjny może dać dodatkową możliwość zaprezentowania swoich atutów, innych niż doświadczenie zawodowe, wykształcenie czy znajomość języków obcych. Do tych atutów można zaliczyć na przykład umiejętność składnego formułowania myśli oraz przejrzystość wypowiedzi. Dodatkowo, list motywacyjny może zawierać elementy perswazyjne, a także zwroty nieformalne – i zdania napisane „od siebie”, których nie można umieścić w CV. Oprócz tego, w liście motywacyjnym można opisać korzyści, jakie osiągnie pracodawca, jeśli tylko przyjmie do pracy konkretnego kandydata. Z tych właśnie względów można stwierdzić, że większość ludzi pisze nieskuteczne listy motywacyjne, tym samym zmniejszając swoje szanse na znalezienie pracy.

adprom.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here