Kąkol w ogrodzie

Kąkol jest rośliną, która w ostatnich latach stała się wyjątkowo popularna w ogrodach naturalistycznych. Jego różnokolorowe, efektowne kwiaty pojawiają się pojedynczo przez cały sezon. Dla wielu ogrodników wielką zaletą jest fakt, że kąkol szczególnie upodobały sobie motyle i pszczoły. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę tej rośliny w naszym ogrodzie?

Kąkol – podstawowe informacje

Kąkol jest to roślina, którą zaliczamy do rodziny goździkowatych. W naturalnych warunkach występuje on w wielu krajach europejskich, a także w Azji. Należy podkreślić, że istnieją dwa gatunki kąkolu – kąkol polny, który traktowany jest jako trudny do wyplenienia chwast, a także kąkol wysmukły (który przywędrował do nas z Turcji), – uprawiany jako roślina ozdobna.

Kąkol jest słabo rozgałęzioną rośliną jednoroczną, która w sprzyjających warunkach osiąga nawet do jednego metra wysokości. Jego liście są niepodzielne, naprzeciwległe, równowąskie lub wąskolancetowate. Efektowne kwiaty kąkolu tworzą różowo-fioletowy (zdarzają się także kwiaty białe i czerwono-purpurowe) kielich. Roślina uprawiana jest przede wszystkim ze względu na bardzo ozdobne kwiaty. Owocami kąkolu są torebki, które zawierają dużą ilość bardzo drobnych ziaren.

Kąkol – jak wygląda jego uprawa?

Efektowny kąkol sprawdza się na rabatach, jako kwiat cięty, jako element kompozycji roślin dziko rosnących. Jego pędy są owłosione, mogą osiągać od 60 do 100 centymetrów długości.

Ogrodnicy zalecają, żeby wysiewać nasiona kąkolu od razu na miejsce stałe (optymalny czas na wysiew wprost do gruntu to marzec – najlepiej po ostatnich przymrozkach). Bardzo ważne jest, żeby pomiędzy sadzonkami zachować od 25 do 30 centymetrów odległości (pamiętajmy, że roślina będzie się rozrastać).

Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu, powinniśmy posadzić kąkol na stanowisku słonecznym. W przypadku gleby kąkol nie ma szczególnie dużych wymagań. Wystarczy mu podłoże niezbyt żyzne i przepuszczalne. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie kwiatów, które przekwitły – w ten sposób jesteśmy w stanie znacznie przedłużyć okres kwitnienia tej rośliny.

Jako, że kąkol jest źródłem pożywienia dla niektórych owadów (między innymi pszczół) nie należy przy jego uprawie stosować szkodliwych środków ochrony roślin.

Kąkol – wybierajmy nasiona dobrej jakości

Choć kąkol jest przede wszystkim rośliną ozdobną, jak najbardziej warto zdecydować się na jego wysiew z nasion najlepszej jakości. Wybór nasion od sprawdzonego producenta to dla nas gwarancją obfitego kiełkowania i kwitnienia (czego nie możemy być pewni kupując nasiona na wagę lub produkty firm, które nie cieszą się uznaniem konsumentów). Dzięki temu mamy także pewność, że owady, które przylatują do naszego ogrodu są w pełni bezpieczne.

Na opakowaniach nasion renomowanych firm znajdziemy zdjęcia rośliny, którą zamierzamy posadzić, a także szczegółowe informacje dotyczące jej uprawy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nasiona roślin mają swój termin przydatności do użycia, po upływie którego mogą stać się bezwartościowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here