Jak wygląda praca w Hiszpanii

Jeżeli interesuje Cię wyjazd do pracy zagranicę i nie wiesz, na jaki kraj się zdecydować, praca w Hiszpanii być może będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jest to kraj oferujący nie tylko piękną pogodę, ale także ciekawe stawki godzinowe za wykonywanie pracy. Kraj ten od dziesiątek lat jest uważany za jedno z centrów turystycznych świata. Ma na to wpływ nie tylko panująca tu niemal przez cały rok piękna pogoda, ale także czyste plaże czy masa atrakcji turystycznych występujących nie tylko w największych miastach kraju, ale także na prowincji.
Stolicą i centralnym punktem kraju jest Madryt będący jedną z największych i najszybciej rozwijających się metropolii w Europie. Oferuje on odwiedzającym masę atrakcji poczynając od licznych muzeów czy na bogatej ofercie turystycznej kończąc. To stąd w krótkim czasie jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego zakątka kraju. A i ilość ofert pracy jest tutaj zdecydowanie największa. Znajduje się tu również masa restauracji, które stale poszukują niemal przez cały rok pracowników.
Kolejnym miastem, w którym nie powinno być problemów ze znalezieniem zatrudnienia jest Barcelona. Stolica Katalonii, z powodu swojego położenia jest miastem obleganym przez turystów, artystów i podróżników akurat przybijających do portu w mieście. Słynne na cały świat derby Europy są właśnie rywalizacją piłkarską Madrytu i Barcelony. Zresztą, oba te miasta rywalizują nie tylko na płaszczyźnie sportowej. Od zawsze konkurowały w celu zwabienia zagranicznych firm do zainwestowania właśnie w jednym z tych dwóch największych miast Hiszpanii.
Innymi ważnymi ośrodkami są Valencia, Sewilla czy Bilbao znajdujące się na północy kraju. Wszystkie te miasta są miejscami niezwykle kolorowymi oraz dysponują interesującą paletą ofert o pracę.
Na jaki rodzaj pracy możemy liczyć? W Hiszpanii od wielu już lat brakuje rąk do pracy szczególnie w takich sektorach jak przemysł czy usługi. Być może jest to spowodowane faktem, iż duże grono młodych Hiszpanów nie garnie się do pracy i woli zaczekać na bardziej interesujące ich oferty pracy. Sprawia to, że bezrobocie wśród młodych jest najwyższe w całej Europie i sięga wśród osób do 34 roku życia do około pięćdziesięciu procent. Tutaj pojawia się szansa dla wszystkich osób odwiedzających kraj w celu znalezienia zatrudnienia. Gdy choć w niewielkim stopniu znamy język Hiszpański powinniśmy się starać o posadę w hotelu. Znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego spowoduje, że będziemy w stanie od razu wskoczyć na wyższe stanowisko pracy, na przykład może to być recepcja. Spowoduje to, że nie tylko prestiż samej pracy wzrośnie, ale również otrzymywana przez nas stawka godzinowa będzie znacząco wyższa od tych oferowanych w zajęciach niewymagających od nas znajomości języka.
Co w wypadku gdy jesteśmy jednak osobami nieposiadającymi umiejętności językowy choćby w stopniu minimalnym? Pozostaje nam szukać zatrudnienia w gastronomii, przemyśle czy pracy przy uprawach rolnych. Być może nie są to zajęcia stawiające przed nami dużych wymagań jednak rozsądnie jest wyjść z założenia, że od czegoś swoją przygodę na obczyźnie trzeba zacząć. Stawka minimalna, jaka obowiązuje w Hiszpanii z roku na rok jest podwyższana, i zbliża się powoli do granicy dziesięciu euro netto za godzinę wykonywanej pracy. Powoduje to, że jest ona coraz bardziej konkurencyjna na tle innych krajów kontynentu. Ponadto w przeciwieństwie do krajów skandynawskich takich jak Norwegia czy Dania, w których wynagrodzenie jest wyższe, nie możemy tam liczyć niemal na nieprzerwaną obecność słonecznych i ciepłych dni- nawet w okresie zimowym.
Sami Hiszpanie są narodem niezwykle otwartym i pogodnym. Są oni dodatkowo bardzo miło nastawieni do wszelkich przybyszów odwiedzających ich kraj. Nie inaczej jest w wypadku Polaków, których darzą dużą sympatią.
Chcąc udać się do Hiszpanii, dobrze jest zaopatrzyć się w aktualne badania sanitarne oraz zapas gotówki umożliwiający nam przetrwanie czasu do znalezienia zatrudnienia. Rozsądnie jest również udać się do tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy na język hiszpański posiadane przez nas wykształcenie czy kwalifikacje. Zaraz po otrzymaniu propozycji pracy dobrze jest założyć konto w jednym z Hiszpańskich banków. Pomoże to w regularnym otrzymywaniu pensji na nasz rachunek bankowy. Również otrzymanie karty bankomatowej sprawi, że szybkość dokonywanych przez nas transakcji zdecydowanie wzrośnie. Musimy dodatkowo zabrać ze sobą aktualne dokumenty takie jak paszport lub dowód osobisty, na podstawie których będziemy się mogli wylegitymować. Ponadto będą one niezbędne przy podpisywaniu umowy o pracę. Dodatkowo dzięki nim możemy poruszać się nie tylko po Hiszpanii, ale także po innych państwach należących do strefy Schengen.
Bardzo ważną kwestią jest sprawa połączeń lotniczych i drogowych Hiszpanii z Polską. Sieć hiszpańskich dróg jest jedną z najlepiej rozwiniętych w całej Europie, co ułatwi nam poruszanie się po całym kraju. Ponadto istnieje wiele połączeń lotniczych łączących polskie miasta z tymi znajdującymi się w Hiszpanii. Liczba połączeń z Madrytem czy Barceloną stale wzrasta, a i same ceny z roku na rok są coraz atrakcyjniejsze. Może się dodatkowo okazać, że będąc już na miejscu spotkamy tam naszych znajomych z Polski. Polska emigracja w Hiszpanii jest coraz liczniejsza i można tam spotkać coraz to więcej osób pochodzących z kraju nad Wisłą. Sprawi to, że nasza aklimatyzacja przebiegać będzie szybciej i sprawniej.
Wyjazd zagranicę zawsze oznacza małą rewolucję w naszym życiu. Nie ma się jednak czym martwić, gdyż przy obecnych możliwościach nie skazujemy się na bardzo długą rozłąkę z naszą rodziną. Ilość połączeń lotniczych jest tutaj dobrym przykładem. Dobrze jest jednak zdać sobie sprawę jak wiele opcji otwiera przed nami wyjazd zagranicę. Będziemy mogli nauczyć się języka obcego, poznać nowych przyjaciół czy otrzymać nowe propozycję kariery. Być może dużo jest prawdy w powiedzeniu, że podróże kształcą. To dzięki nim poszerzamy swoje horyzonty, a świat staje się nam coraz mniej obcy.

irelandstats.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here