Jak wybrać oświetlenie do łazienki?

Oświetlenie w łazience powinno być nie tylko dekoracyjne, ale także (a nawet przede wszystkim) funkcjonalne. Na szczęście można bez problemu połączyć te dwie cechy, uzyskując jasną, a jednocześnie nastrojową przestrzeń, dopasowaną do kolorystyki i stylu, w jakim urządzone jest wnętrze.

Co i jak doświetlić?
Prawidłowo oświetlona łazienka pozwala na komfortowe poruszanie się po pomieszczeniu, dotarcie do każdego zakamarka, ale także na przeprowadzenie szczegółowych zabiegów kosmetycznych i wykonanie perfekcyjnego makijażu. Oznacza to, że oprócz lampy górnej, potrzebujemy także punktowych, mniejszych źródeł światła. Do oświetlenia kabiny prysznicowej lub wanny wystarczy ogólne, jasne, rozproszone światło. Aby zapewnić sobie możliwość stworzenia przyjemnego nastroju, możemy dodatkowo zainstalować źródła bardziej przytłumionego, łagodniejszego światła. Istotnym elementem jest profesjonalne oświetlenia lustra, które pozwoli równomiernie i dokładnie oświetlić całą twarz. W tym przypadku wskazane jest zastosowanie świetlówek, unikać należy halogenów. Warto pamiętać, aby wszystkie lampy łazienkowe posiadały wodoszczelną obudowę.

Barwa światła
Nie bez znaczenia jest także barwa światła, która tworzy klimat pomieszczenia i jednocześnie zapewnia dobry kontrast i ostrość widzenia. Jest to podstawowy czynnik przy wyborze żarówek i kloszy, konieczne jest bowiem szczegółowe widzenie detali przy przeprowadzaniu takich zabiegów kosmetycznych jak golenie czy wykonywanie makijażu. Dopasowanie barwy światła do wystroju łazienki sprowadza się do kilku prostych wskazówek: łazienki nowoczesne, białe lub utrzymane w innych chłodnych barwach wymagają światła chłodniejszego o barwie dziennej lub chłodnobiałej. Wnętrza w cieplejszej kolorystyce, mające bardziej przytulny, tradycyjny charakter, oświetlone być mogą cieplejszym światłem -rozproszonym i miękkim.

Oświetlenie lustra
Warto jeszcze raz powrócić do bardzo istotnej kwestii, jaką jest prawidłowe oświetlenie lustra. Jest to zazwyczaj najważniejszy, centralny punkt pomieszczenia, zwracający uwagę nie tylko naszym własnym odbiciem, ale także osobnym podświetleniem. Aby dobrze widzieć swoją twarz, powinniśmy zamontować lampę tak, aby oświetlała nas, a nie powierzchnię zwierciadła. Ważne jest, aby światło nie wpływało na powstawanie cieni na twarzy i nie zmieniało koloru skóry. Wskazane jest również zamontowanie symetrycznie dwóch opraw, po obu stronach lustra, na tej samej wysokości. Aby uniknąć zbyt mocnego światła, dobrze będzie wybrać zamknięte klosze i niezbyt mocne żarówki. Ciekawym rozwiązaniem jest też umieszczenie większej ilości punktów pod górną krawędzią lustra oraz wzdłuż obu jego boków. Taki pomysł doskonale sprawdzi się w łazience w nowoczesnym stylu.
Wybierając oświetlenie do łazienki warto pamiętać, że światło uwydatnia i podkreśla styl, w jakim zaaranżowane jest wnętrze. Zarówno klosz, jak i barwa światła powinny pasować do wystroju pomieszczenia. Istotne jest, aby oświetlenie pozwalało na wygodne poruszanie się po wnętrzu oraz przeprowadzanie wszelkich czynności higienicznych.
//

mitomamka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here