Dom to nie tylko dach nad głową ale również realizacja naszych marzeń i oczekiwań. To w pewien sposób również odzwierciedlenie naszego charakteru i upodobań. W końcu dom to miejsce z którym wszyscy jego mieszkańcy mogą się utożsamić i je kształtować. Wybór odpowiedniego projektu, który sprostałby wszystkim wspomnianym elementom, a przy okazji był praktyczny i oszczędny, to nie lada wyzwanie.

Etap wstępnych ustaleń

W celu wytypowania projektu należy zdefiniować potrzeby i gusta. Sam proces decyzyjny rozpoczyna się dużo wcześniej przed wyborem konkretnego projektu. Jakiś czas przed zakupem, zapewne trwa przeglądanie różnych domów i ich projektów. Jest to naturalna dedukcja ułatwiająca nam podjęcie ostatecznej decyzji.

Pomysły i rozwiązania, które chcielibyśmy zastosować w swoim przyszłym domu, warto spisywać. Założenie folderu ze zdjęciami i notatkami nawet kilka miesięcy przed zakupem projektu jest bardzo praktyczne. W czasie trwania tego okresu, zauważymy, że nasz gust i podejście do niektórych rzeczy się zmienia. Można nawet będzie na bieżąco modyfikować kolekcje tak, by za kilka tygodni czy miesięcy zostać z samą esencją.

Przykładowy rzut kondygnacji domu jednorodzinnego. Źródło projektu: https://www.dominanta.pl

Indywidualne projekty domów

Taka ‚teczka pomysłów’ to prawdziwa pomoc dla architekta. Jeśli zdecydujemy się na indywidualny projekt, będzie to stanowić wizualizację naszych oczekiwań. Prowadzone wówczas negocjacje i rozmowy będą miały całkiem inny wymiar. Zwiększa to szanse na opracowanie wymarzonego projekt. Przy tej okazji architekt uwzględni również specyfikę działki, którą wybraliśmy pod budowę oraz dostosuje projekt do odgórnych wymogów.

Takie przedsięwzięcie to spora inwestycja. Zarówno czasowa jak i finansowa. Projekt przygotowywany na indywidualne zamówienie jest sporo droższy od gotowego. Będzie on odpowiadał temu co wybraliśmy ale niekoniecznie sprawdzi się w praktyce w stopniu w jakim może byśmy oczekiwali. Zwłaszcza jeśli wybrane przez nas rozwiązania nie są standardowe, sporo może nas jeszcze zaskoczyć podczas procesu realizacji. Nie do końca można przewidzieć efekt końcowy. Będzie się to również przekładać na finanse. Poza tym opracowanie takiego projektu zajmuję sporo czasu. Każda poprawka do projektu jeszcze go wydłuża.

Gotowy projekt

Wspomniany wcześniej folder gromadzący pomysły również sprawdzi się przy wyborze gotowego projektu. Pozwoli na przeprowadzenie analizy i dedukcji. Pomoże określić preferencje rodziny na tyle, że ułatwi dalsze poszukiwania i wybory. Gotowe projekty nie zawsze będą całkowitym odzwierciedleniem naszych wyobrażeń. Są one zwykle przygotowywane pod dość szeroką publikę a zastosowane rozwiązania są raczej sprawdzone i uniwersalne. Stąd też będzie pewnie nawet opcja, zobaczenia już jakiś zrealizowanych projektów. Da to wgląd w to czego możemy się spodziewać i na ile przyjęta założenia się sprawdzają w praktyce.

Gotowe projekty będą też konkurencyjne ze względu na swoją przystępną cenę. Jeśli cena jest dla nas czynnikiem decydujący, jest to rozsądne rozwiązanie. Większość projektów dodatkowo zawiera również kosztorys, ukazujący jak będą się układać wydatki na każdym etapie budowy. Przewidywalny i oszczędny tak można streścić gotowy projekt. W dodatku dostępny od ręki.

Obie opcje mają swoich zwolenników. Najważniejsze by wybór był dopasowany do naszych możliwości i oczekiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here