Prawidłowa waga i sposoby jej ustalania

Ile ważysz? Ile ważyć powinnaś? To z pozoru bardzo proste pytanie, jednak większość pań nie wie, jak na nie odpowiedzieć. Niestety, często oceniając swą wagę, nie kierujemy się fachową wiedzą, ale bardziej swymi przeczuciami. Jak zatem ustalić, jaka jest prawidłowa masa naszego ciała? Jednym z bardziej popularnych sposobów był przelicznik działający na zasadzie: wzrost podany w centymetrach minus sto. W ten sposób kobieta mająca 170 cm powinna ważyć 70 kilogramów. Ten przelicznik może mieć jednak zastosowanie tylko w przypadku osób średniego wzrostu. W przypadku niskich osób może tu wystąpić ryzyko pojawienia się nadwagi, zaś u osób bardzo wysokich – niedowagi. Skuteczniejszym sposobem na określenie prawidłowej masy ciała jest wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index. Tu przelicznik jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż nasz wzrost (w metrach) podnoszony jest do kwadratu. Przez otrzymany wynik dzieli się aktualną wagę, zaś otrzymana cyfra ma być dla nas informacją na temat stanu naszej wagi. Wynik między 19 a 26 to waga prawidłowa, normalna. Niższa liczba oznacza niedowagę, zaś wyższa – nadwagę.

cialomarzen.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here