Każdy rodzic wie, że wychowywanie dzieci to niełatwa sprawa. Każdy chce też wychować swoją pociechę na dobrego, uczciwego i szanowanego człowieka. Jest tylko jedno podstawowe pytanie: jak tego dokonać? Właściwie są dwa sposoby: karząc i nagradzając. Psychologowie mają jedną odpowiedź: najskuteczniejszym sposobem jest nagroda. Kara kojarzy się z przykrym momentem i jest szybciutko wyrzucana z pamięci. Dodatkowo, większość rodziców stosuje kary nieumiejętnie – a kara cielesna wywołuje agresję. I błędne koło się zamyka – karane dziecko reaguje złością i jeszcze większą agresją. I oczywiście nasze kary nie przynoszą oczekiwanych skutków. Natomiast nagradzanie wiążę się z przyjemnością, a każdy człowiek dąży do jak największej ilości przyjemnych momentów. Warto zaznaczyć, że nagrodą nie musi być nowa zabawka albo bilet do kina, bo nie wszystkich rodziców na to stać. Jedna z najlepszych nagród jest uśmiech i pochwała. Dziecko czuje się wtedy docenione i kochane. U małych dzieci nagrodą może być nawet wzięcie na ręce.

dlamojegodziecka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here