Jurajskie atrakcje. Zamek Tenczyn

Wieś Rudno jest jedną z najbardziej znanych miejscowości na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. To właśnie w jej granicach znajduje się najcenniejszy zabytek, jakim może się pochwalić okazały Garb Tenczyński. Zabytkiem tym są majestatyczne ruiny zamku Tenczyn, które od wieków górują nad okolicą. Swego czasu był to potężny zamek, który po przebudowie w XVI wieku zyskał formę pięknej rezydencji magnackiej w obowiązującym wówczas stylu renesansowym. To, że zamek Tenczyn mógł konkurować z zamkiem na Wawelu, było zasługą Jana Teczyńskiego. Niestety po potopie szwedzkim podniszczonym zamkiem nie interesowano się już zbyt mocno, a kolejni właściciele: Lubomirscy i Opalińscy, sporadycznie zaglądali do wsi Rudno. W efekcie zamek, będący niegdyś potężną i zachwycającą budowlą, obecnie znajduje się w stanie ruiny. Mimo to do dziś Tenczyn prezentuje się wspaniale. Wieża bramna górnego zamku jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury XV stulecia, a piękny barbakan i sień przejazdowa zachwycają do dziś. Wspaniale prezentują się też narożne baszty oraz renesansowe bastiony, będące jedną z najwspanialszych ozdób zamku. Do dziś każdy, kto odwiedzi zamkowe wzgórze w wsi Rudno jest pod ich wrażeniem, a malownicza okolica sprawia, że wycieczki zaglądają tu często. Turystyka rozwija się tu bardzo dobrze, czemu sprzyja bliskość znanego niegdyś uzdrowiska, jakim są Krzeszowice.

400miast.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here