Od rodzaju bramy jaką wybierzesz do swojego garażu w dużej mierze zależy wygoda jego użytkowania. Producenci oferują szeroki wybór różnych typów bram garażowych, które różnią sposobem otwierania, montażu oraz ilością potrzebnej przestrzeni. Związku z tym bez trudu znajdziesz odpowiedni model – czym się charakteryzują poszczególne rodzaje?

Bramy garażowe chronią przed włamaniem, co jest szczególnie istotne nie tylko jeśli trzymasz w nim samochód lecz również różnego rodzaju narzędzia lub drogi sprzęt np. sportowy. Podczas zakupu warto byś zwrócił uwagę na takie kwestie jak sposób otwierania oraz ich szczelność i estetyka.

Typy bram garażowych

Brama rozwierana – najstarszy i coraz rzadziej stosowany typ bramy garażowej, który wymaga dość dużej ilości przestrzeni przed garażem do użytkowania.

Brama uchylna – jest to najczęściej stosowany model, wymaga jednak przestrzeni na podjeździe ponieważ podczas otwierania, jej dolna część wysuwa się na zewnątrz garażu

Brama segmentowa (sekcyjna) – mogą być otwierane górnie lub boczne, potrzeba znacznie mniej przestrzeni przed garażem do jej otwarcia, związku z tym będzie świetnie się nadawać w sytuacjach gdy garaż znajduje się blisko ulicy, lub po prostu podjazd jest za krótki. Charakteryzuje się znacznie większa szczelnością więc warto je zainstalować w ogrzewanym garażu by nie było wysokich strat ciepła. Montowane są od wewnątrz na ścianie wjazdowej garażu – od góry lub z boku. Brama segmentowa górna sytuowana jest między nadprożem a sufitem, zaś boczna na boku ściany.

Brama rolowana (żaluzjowa) – ich sposób działania jest taki sam jak rolet okiennych, czyli podczas otwierania jej jest nawijana na wał napędowy umieszczony w kasecie, w związku z tym zajmują bardzo niewiele miejsca i są również wygodne w użyciu. Wykonana z wąskich lameli, które są ze sobą połączone specjalnymi zaczepami, dzięki czemu całość jest giętka i łatwa do nawinięcia na wał. Kasatę montuje się nad wjazdem do garażu wewnątrz lub na zewnątrz garażu zależnie od potrzeb.

Automatyka bramy garażowej

Zwiększa znacznie komfort użytkowania bramy. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie szczególnie kiedy wracasz do domu z zakupów z dziećmi a na dworze jest zimno i mokro. W takiej sytuacji wystarczy wcisnąć jeden guzik pilota i spokojnie wjechać do środka bez wysiadania z samochodu. Zastosowanie automatycznego otwierania bram zwiększa również bezpieczeństwo Twojej posesji i garażu, zmniejszając ryzyko włamania. Pamiętaj, że decydując się na zamontowanie automatycznego otwierania bramy garażowej, powinieneś również podobny system posiadać w bramie wjazdowej na posesje. Decydując się na takie zakup musisz go dopasować do typu posiadanej bramy oraz intensywności jej użytkowania.

Dodatkowe elementy wyposażenia bram garażowych

Obecnie producenci bram mogą je dostosować do indywidualnych zapotrzebowań klienta. Jeśli posiadasz ogrzewany garaż warto zdecydować się na bramę z ociepleniem, dzięki temu będą znacznie mniejsze straty energii w okresie grzewczym.

Mogą być one również wyposażone w specjalne oszklenia o różnych kształtach, które umożliwią Ci doświetlenie wnętrza garażu, a także posiadać montowane w blacie bramy drzwi. Takie rozwiązanie, znacznie zwiększa wygodę korzystanie z nich. Szczególnie, jeśli przechowujesz w środku narzędzia ogrodowe lub jest to także Twoja przestrzeń do majsterkowania.

Pamiętaj, że właściwy dobór bramy i akcesoriów do niej to komfort i wygoda jej użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here