Dom ekonomiczny i ekologiczny

Coraz więcej inwestorów decyduje się na dom energooszczędny. Chociaż budynków takich powstaje znacznie mniej niż u naszego zachodniego sąsiada, to zainteresowanie nowoczesnymi materiałami budowlanymi czy projektami domów energooszczędnych jest zauważalna.

Wybory, które pozwalają na oszczędności
Budując dom, który będzie energooszczędny, możemy wykorzystać dostępne w każdym składzie budowlanym materiały, jednak aby dom rzeczywiście był ogrzany niższym kosztem czy korzystał z energii odnawialnej, od początku musi być dobrze zaprojektowany. Ważne jest bowiem także położenie budynku na działce, o czym nie wszyscy wiedzą. Przykładem może być dom, w którym wykorzystuje się energię słoneczną. Prawidłowo zaprojektowany będzie wyposażony w liczne okna od strony południowej. Będzie w nim cieplej i słoneczniej nawet zimą, a domownicy będą mogli rzadziej korzystać ze światła sztucznego. Wszelkie krzewy i drzewa z kolei najlepiej sadzić od strony północnej, wtedy ograniczymy wychładzanie budynku przez wiatr. To tylko przykład na to, że już na etapie wybierania działki pod energooszczędny dom musimy mieć sporą wiedzę dotyczącą ekonomicznego budownictwa.

Żeby zaoszczędzić, trzeba zainwestować
Architekt z pracowni architektonicznej http://intellio.pl/ może zarówno wykonać projekt spełniający tylko niektóre zalecenia dotyczące energooszczędnej budowy, jak i taki, w którym zużycie energii będzie na najniższym z możliwych poziomów. Już przed rozpoczęciem budowy inwestor będzie znał wskaźnik energii użytkowej, a im jest on mniejszy, tym dom jest lepiej zabezpieczony przed stratą ciepła. Tym samym zużywa mniej energii podczas dogrzewania pomieszczeń. I chociaż zbudowanie takiego domu jest droższe, to zwrot kosztów następuje po około 7 latach jego użytkowania. Biorąc pod uwagę, że budujemy dom na dekady, jest to znakomity wynik.

microgarden.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here