Na dochody budżetu państwa składa się wiele elementów, są to przeważnie kwoty stałe (na przykład odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bieżących lub lokatach jednostek budżetowych, cła, akcyzy, grzywny i kary na rzecz jednostek budżetowych). Tymczasem oprócz wydatków bieżących związanych z wykonywaniem zadań państwowych oraz inwestycjami wciąż zwiększa się dług publiczny i deficyt budżetowy. Od lat jedynym rozwiązaniem, jakie politycy proponują na zniwelowanie dziury budżetowej jest podnoszenie podatków. W efekcie coraz więcej osób podejmuje pracę nielegalnie w tzw. „szarej strefie”, zaś przedsiębiorcy, którzy zgodnie z ustawą powinni odprowadzać najwyższe podatki i dostarczać najwyższych wpływów do budżetu państwa, ukrywają swoje dochody prowadząc tzw. „kreatywną księgowość”. Nawet w przypadku kontroli przedsiębiorcy bardziej opłaca się zapłacić karę niż wygórowane stawki podatkowe. Konsekwencją takiej polityki nie są zatem wcale wyższe wpływy do budżetu państwa lecz pogłębiające się malwersacje i szara strefa.

decapitated.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here