W ciągu ostatnich kilkunastu lat Chiny dokonały ogromnego postępu cywilizacyjnego, praktycznie we wszystkich dziedzinach gospodarki zaczęły przodować w regionie, obecnie są już drugą gospodarką świata, po USA, przegoniły więc tak mocne jeszcze do niedawna kraje jak Niemcy czy Japonia oraz Wielka Brytania. Imponujący jest wzrost gospodarczy, liczony w PKB, który przez większość ostatnich lat miał wartość dwucyfrową. Jednak w ciągu ostatnich 2 lat gospodarka tego kraju nieco zwolniła, Chiny mają ogromne rezerwy walutowe, liczone w bilionach dolarów USA. Analitycy Unii Europejskiej zorganizowali ostatnio sympozjum poświęcone gospodarce Chin, w konkluzji tego sympozjum stwierdzono, że Chiny powinny postawić na rozwój małych i średnich firm, umożliwiając w większym zakresie rozwój takich właśnie prywatnych przedsiębiorstw, do tej pory bowiem preferowana była cały czas działalność wielkich korporacji i przedsiębiorstw państwowych. To spowodowało ich tak silny rozwój, że obecnie nastąpiła nadpodaż wielu produktów, jak chociażby w branży motoryzacyjnej, produkowanych w tych wielkich przedsiębiorstwach.

elsinterakcja.pl