Antykoncepcja. Czy internista wypisze receptę?

Blister z tabletkami antykoncepcyjnymi właśnie się kończy, a termin do twojego ginekologa jest zbyt odległy? Nie wpadaj w panikę. Nie musisz przerywać kuracji hormonalnej, a na zdobycie recepty są inne prostsze sposoby.

Wizyta u ginekologa na NArodowy Fundusz Zdrowia, podobnie jak do szeregu innych specjalistów z reguły wiąże się z kilkutygodniowym oczekiwaniem od momentu rejestracji. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych to ogromne utrudnienie, szczególnie gdy potrzebujemy jedynie wypisania recepty, a w prywatnych gabinetach, dostępnych od ręki opłata przewyższa koszt samego leku hormonalnego. Wiele kobiet nie wie jednak, że receptę na kontynuację antykoncepcji hormonalnej można uzyskać o wiele prościej.

Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletki antykoncepcyjne?

Zgodnie z polskim prawem, w sytuacji gdy dany preparat stosujemy od dawna, a reakcja naszego organizmu na zawarte w nim składniki oraz stan naszego zdrowia pozostają pod kontrolą ginekologa, odpowiedź brzmi jednoznacznie: tak. Ważne jednak, aby antykoncepcja hormonalna była poprzedzona badaniami i wywiadem lekarskim. Dlatego zgłaszając się do lekarza rodzinnego po pierwszą receptę na tabletki antykoncepcyjne spotkamy się z odmową, jednak w przypadku kontynuacji tego samego preparatu lub w przypadku tabletek antykoncepcji awaryjnej, lekarz rodzinny ma pełne prawo do wystawienia recepty. Takie działanie pozostaje z zgodzie z polskim prawem, choć często pacjentki nie wiedzą o tym. Wiele zależy też od postawy lekarza internisty oraz jego światopoglądu. Dlatego wybierając lekarza pierwszego kontaktu, warto go sprawdzić i wprost zapytać, czy lekarz rodzinny może przepisać tabletki antykoncepcyjne bez problemu w jego osobistej opinii. Taki wywiad, przeprowadzony przez nas przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej osoby na lekarza pierwszego kontaktu pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i nieporozumień w przyszłości. Zgodnie z prawem, receptę na środki antykoncepcyjne mogą wypisywać lekarze dowolnych specjalizacji.

ostw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here