Choć ten szkocki filozof i myśliciel żył w połowie osiemnastego wieku (1723 – 1790) jego teorie wciąż stanowią podwaliny współczesnej ekonomii. Jako naukowiec Adam Smith był człowiekiem wszechstronnym, jednym z najbardziej wykształconych Brytyjczyków swoich czasów. W wieku zaledwie czternastu lat został studentem Uniwersytetu w Glasgow, gdzie otrzymał stypendium za szczególne wyniki i w nagrodę uzyskał możliwość kontynuowania nauki w Oxfordzie. Jednakże poziom nauczania tamże Smith określił jako znacznie niższy w porównaniu do tego prezentowanego w Glasgow. Wielu może zdziwić fakt, iż przedmiotem wykładanym przez Adama Smitha na Uniwersytecie w Glasgow nie była żadna z dziedzin matematycznych czy gospodarczych, lecz… filozofia moralna. Ponadto myśliciel ten opracował szereg esejów z dziedziny historii literatury, krytyki literackiej, historii nauki, retoryki i estetyki. Jednak najbardziej znanym dziełem szkockiego myśliciela pozostaje dzieło: „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów”, które stanowiło pierwszą próbę usystematyzowania wiedzy z dziedziny historii rozwoju przemysłu i handlu w Europie.

e-gospodarz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here