Co potrafi z nami i naszym organizmem zrobić stres, to chyba każdy się przekonał.
Ja w swoim życiu przeżyłam wiele sytuacji stresowych. Zawsze wiązało się to wszystko z olbrzymim wydatkiem energetycznym i mobilizacją całego organizmu.
Stres potrafi mocno namieszać. Ma wpływ na układ nerwowy. Może prowadzić w dłuższej perspektywie do zachorowania na nerwicę.
Ma wpływ na układ pokarmowy, który dosyć szybko reaguje na sytuacje stresowe. Prowadzi do zaburzeń trawienia, biegunek, wymiotów. W skrajnych przypadkach do zaburzeń w obrębie jelita cienkiego- tzw. zespół jelita drażliwego.
Stres ma wpływ na układ mięśniowo- kostny. Wszelkie napięcia w obrębie obręczy barkowej i szyi wiążą się z nieustającym stresem.
Drętwienia rąk, bóle w kręgosłupie szyjnym, bóle głowy albo kłopoty z oddychaniem wiążą się z obciążeniem napięcia i nieustającego stresu.
Najwięcej szkód stres poczynić może w obrębie układu krążenia i serca.
Serce jest swoistym mięśniem i organem autonomicznym. Reaguje przyspieszeniem akcji gdy coś się dzieje. Gdy jest dobrze to serce bije równo i mocno.
Jednak zawsze nasuwa się pytanie: Czy stres może być przyczyną zawału serca?
Wiele badań na to wskazuje, że przewlekły stres może spowodować wiele uszkodzeń organicznych. Jeśli tak to zawał, który jest fizycznym uszkodzeniem serca może być spowodowany długotrwałym stresem.
Jeszcze kilkanaście lat temu zawał serca dotykał ludzi w średnim wieku. Teraz wiek zawałowca obniżył się do mniej więcej 30 lat. Oznacza to, że istnieje bezpośredni związek między stresem a zawałem. Młodzi ludzie w większym stopniu narażeni są na przedłużający się stres. Jest to napięcie w miejscu pracy, zwiększone oczekiwania dotyczące wydajności zawodowej oraz presja środowiska dotycząca stylu życia.
Stres jest tym większy, że młodym bardzo zależy na uznaniu środowiska, które określa status społeczny.
A im większy stres tym większe problemy z sercem. A od problemów z sercem do zawału to już prosta droga. I do tego krótka.
Zadbać o swoje zdrowie jest naszym obowiązkiem. Większym im większą mamy świadomość.
A zdrowie, tak jak życie mamy tylko jedno.
Wniosek jest jeden. Mniej stresu. Więcej zdrowia.

zrodlozdrowia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here