poniedziałek, Kwiecień 19, 2021

Jak odżywiać się zdrowo – najważniejsze zasady

0
Owoce i warzywa są podstawą zdrowego odżywiania
fot. Pixabay.com

Zdrowe odżywianie jest ważnym tematem i każdy, kto chce długo cieszyć się dobrym zdrowiem, powinien zapoznać się z jego podstawowymi zasadami. Przede wszystkim należy jednak dostosować je do potrzeb własnego organizmu i jeśli już cierpimy na jakieś choroby przewlekłe, również wziąć to pod uwagę podczas planowania jadłospisu. 

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/podstawy-zdrowego-odzywiania/

Odżywiaj się regularnie i zrezygnuj z przetworzonych produktów

Zdaniem dietetyków regularność w odżywianiu to podstawa sprawnego funkcjonowania naszego układu pokarmowego oraz całego organizmu. Trzy posiłki główne dziennie – śniadanie, obiad, kolacja plus dwa uzupełniające między nimi powinny być stałymi elementami w naszym jadłospisie. Taki sposób odżywiania wzmacnia naszą koncentrację, poprawia samopoczucie, podnosi wydajność oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

Drugą ważną zasadą jest rezygnacja z produktów przetworzonych na rzecz świeżych. Podstawowymi składnikami na naszych talerzach powinny więc być owoce i warzywa, a zniknąć z nich muszą fast foody, dania instant oraz produkty, których lista składników jest niepokojąco długa.

Natomiast w warzywach znajdziemy to, co jest dla naszych organizmów najważniejsze: witaminy, minerały, błonnik. Możemy je spożywać w każdej formie: surowe, pieczone, gotowane na parze czy w wodzie. Owoce z kolei są równie bogate w witaminy, ale również zawierają cukry proste, warto więc spożywać ich maksymalnie 300 g dziennie.

Wyeliminuj cukry proste, wzbogać dietę o dobre tłuszcze

Za przybieranie na wadze w naszej diecie odpowiedzialne są węglowodany. Jeśli nie prowadzimy aktywnego trybu życia, powinniśmy ograniczyć więc ich spożywanie. Warto wówczas zastąpić je tłuszczami, z których również uzyskamy odpowiednią ilość energii. Ważne jednak, aby były to tak zwane dobre tłuszcze. Te z grupy Omega 3 czy Omega 6 będą wówczas najlepsze.

Jeśli natomiast prowadzimy aktywny tryb życia, zamiast rezygnować z węglowodanów, warto szukać tych, które są złożone. Takie węglowodany znajdziemy w chlebie pełnoziarnistym razowym, w razowej mące, kaszach, amarantusie.

Sam cukier w każdej postaci, zarówno cukru białego, syropu glukozowo-fruktozowego, syropu z agawy czy cukru trzcinowego również powinien zupełnie zniknąć z naszej diety. Badania naukowe mówią dziś o tym, że nadużywanie cukru powoduje upośledzenie białka, które buduje struktury naszego organizmu. Finalnie więc może prowadzić do wielu chorób metabolicznych, a także demencji starczej.

Zobacz też: http://www.mordewind.pl/sprzety-kuchenne-niezbedne-w-twoim-domu/

Pląsawica Huntington– czym jest, jakie są jej objawy i sposób leczenia? 

0
pląsawica huntingtona

Pląsawica Huntington jest to choroba, która posiada nieodwracalny charakter. Jest ona dziedziczna i postępuje, a jej objawy pojawiają się najczęściej około 40 roku życia i obejmują problemy z koncentracją, a czasami z poruszaniem się. Choroba ta jest nieuleczalna. Możliwe jest jednak łagodzenie jej objawów. W czym dokładnie jest choroba Huntingtona? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/plasawica-huntingtona-przyczyny-objawy-i-mozliwosci-leczenia/ 

Choroba Huntingtona – czym jest? 

Choroba Huntingtona jest to choroba mózgu, która przekazywana jest dziedzicznie z pokolenia na pokolenie. Powoduje ją błąd w DNA, które składa się z tysięcy genów, a osoba z takim schorzeniem mały błąd w jednym genie, który zwany jest huntingtyna. 

Taki rodzaj zmiany powoduje większą formę białka huntingtyny, które posiada toksyczny charakter. Kiedy kumuluje się w mózgu, uszkadza niektóre komórki, zwłaszcza te związane z ruchem, myśleniem oraz pamięcią. Z biegiem czasu taki błąd powoduje uszkodzenie mózgu oraz doprowadza do wystąpienia objawów choroby. 

Pląsawica Huntingtona jest to choroba genetyczna, która powoduje pogorszenie zdolności psychicznych, emocjonalnych oraz fizycznych. Obecnie na świecie na tę chorobę nie ma lekarstwa. Została określona jako choroba rodzinna, ponieważ każde dziecko rodzica z pląsawicą posiada 50% szans na dziedziczenie wadliwego genu. 

Jakie są objawy choroby Huntingtona? 

Spora część osób zaczyna dostrzegać objawy w wieku dorosłym, a dokładniej w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Pląsawica może również wystąpić u dzieci i młodych dorosłych. 

Objawy tej choroby mogą różnić się w zależności od osoby, ale zwykle obejmują one: 

 • zmiany osobowości
 • wahania nastroju
 • depresję
 • problemy z koncentracją
 • problemy z pamięcią
 • niestabilny chód 
 • mimowolne ruchy
 • niewyraźna mowa
 • trudności w połykaniu
 • znaczna utrata masy ciała 

Choroba Huntingtona – leczenie 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej obecnie nie ma lekarstwa, ani konkretnego sposobu leczenia który może być stosowany przy Pląsawicy Huntingtona. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc w leczeniu objawów takiej choroby. Lekarz może przepisać leki w celu złagodzenia lęku i depresji, co znacznie pomaga w opanowaniu kłopotliwych zachowań oraz uspokojeniu niekontrolowanych ruchów. 

Zobacz też: http://www.mordewind.pl/zdrowy-styl-zycia-co-robic-a-czego-unikac/

Rozstępy i ich usuwanie

0
Rozstępy

Wygląd zewnętrzny jest dla wielu kobiet jedną z najważniejszych rzeczy. Codzienny makijaż, fryzura i strój sprawiają, że niejedna z nas wygląda o wiele lepiej, niż bez tych wszelkich ulepszeń. Jednak są obszary naszego ciała, których nie da się poprawić makijażem czy strojem. Jedną z takich problematycznych obszarów jest nasza skóra.

Jak zorganizować tanie wesele?

0
Tanie wesele
Fot.: pexels.com

Wydarzenie, jakim jest wesele to duże przedsięwzięcie, które wiąże się z dosyć dużymi kosztami. Okazuje się jednak, że można zorganizować wesele w tańszej wersji, dzięki czemu nie będziemy musieli później liczyć każdego grosza.

Przeczytaj też: http://www.bydgoszczinaczej.pl/tanie-wesele-czy-jest-mozliwe/

Tanie wesele – od czego zacząć?

Organizując ślub i wesele należy zacząć od zrobienia listy gości. Koszt wesela w dużej mierze zależy od tego ilu gości zaprosimy. Koszty ruchome to właśnie miejsce gościa, za które płaci się określoną stawkę, a więc im więcej gości zaprosimy tym większe koszty z tego tytułu poniesiemy. Od liczby gości zależy także ilość jedzenia i picia, za które należy zapłacić. Jeżeli chcemy zorganizować w miarę tanie wesele musimy dokładnie przemyśleć kogo chcemy zaprosić. Na pewno powinna być to najbliższa rodzina, rodzina dalsza ale tylko z którą mamy stały kontakt oraz paru znajomych. Nie zapraszajmy więc każdego kto przyjdzie nam do głowy i z którym kiedyś mieliśmy dobry kontakt. To na pewno wpłynęłoby na wyższy koszt.

Główne wydatki

Przy organizacji taniego wesela skup się na głównych wydatkach, które są na ogół największe. Do takich na pewno będzie należeć sala weselna. Na pewno warto wybrać salę weselną, która będzie w mieście w którym odbędzie się ślub. Wynajem sali weselnej poza miastem wiąże się także z zapewnieniem dojazdu gościom weselnym. Wybierając salę weselną nie bierz tej najbardziej popularnej, bo z pewnością jej wynajem wiąże się z dużym kosztem. Wybierz polecaną, ale która mieści się w średniej półce cenowej. Głównymi elementami, na które trzeba wydać pieniądze są suknia i garnitur. Przemyśl, czy używana suknia nie będzie lepszym pomysłem? Przeważnie suknie ślubne używane są w bardzo dobrym stanie, ponieważ zostały ubrane tylko raz. To samo może dotyczyć garnituru.

Wsparcie pieniężne

Podczas organizacji wesela przemyślcie przede wszystkim jaki macie budżet. Jeżeli okaże się, że jest on zbyt mały poproście rodziców o pomoc. Jeżeli są w stanie wspomóc was finansowo, określcie wspólnie konkretny budżet, który możecie przeznaczyć na wesele i tego się trzymajcie. Częstym błędem par młodych jest nieokreślenie budżetu. Wówczas podczas organizacji ponoszą oni dodatkowe koszty, których można by uniknąć o wiele wcześniej. Zaplanujcie co chcecie zorganizować na weselu, co jest niezbędne, a bez czego wesele mogłoby bez problemu się odbyć. Organizacja taniego wesela na prawdę jest możliwa. Wymaga jedynie więcej zaangażowania i przemyślenia wszystkiego od a do z.

Zobacz też: http://www.mordewind.pl/ubezpieczenie-telefonu-czy-warto/

Jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę?

0
badania przed zajściem w ciążę
fot. Pexels.com

Podjęliśmy decyzję o posiadaniu dziecka. Warto przed zajściem w ciążę wykonać kilka badań, które zweryfikują stan zdrowia matki.

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/badania-przed-ciaza/

Badania przed ciążą

Decyzja o posiadaniu dziecka powinna być przemyślana i dobrze zaplanowana. Zanim zajdziemy w ciążę, warto wpierw odpowiednio przygotować swoje ciało do pełnienia roli inkubatora. Przed poczęciem dziecka warto przeprowadzić szereg badań, których wyniki podpowiedzą nam, jak będziemy musieli dalej postępować. Jakie badania wykonać?

 • Cytologia – próba wykluczenia raka szyjki macicy.
 • Piersi – weryfikacja nieprawidłowości i zmian nowotworowych.
 • Wydzielina z pochwy – określenie prawidłowości śluzu pod kątem infekcji.
 • Morfologia – weryfikacja ogólnego stanu zdrowia przyszłej matki.
 • Tarczyca – przebadanie hormonów, których poziom decyduje o prawidłowym zajściu w ciążę.
 • Cukier – weryfikacja występowania cukrzycy niebezpiecznej dla płodu.

Przed zapłodnieniem dobrze jest również zawczasu wybrać dobrego lekarza ginekologa, który przeprowadzi całą ciążę. Ponadto należy odpowiednio przygotować ciało na czas poczęcia maleństwa. Warto rozpocząć odpowiednią suplementację witaminami, które wzmocnią nasze ciało podczas ciąży i wpłyną pozytywnie na zdrowie dzieciątka. Zdrowa dieta i regularny ruch również będą sprzymierzeńcami naszej przyszłej ciąży. 

Przebadanie mężczyzn przed ciążą

Często nie zdajemy sobie sprawy, że przed decyzją o zajściu w ciążę, należy przebadać także przyszłego tatę. Warto, aby mężczyzna wykonał zwykłą morfologię krwi oraz badania moczu i te weryfikujące występowanie chorób wenerycznych. Tryb życia mężczyzny będzie miał duży wpływ na jakość nasienia, dlatego powinien na kilka tygodni przed próbą poczęcia dziecka odstawić wszelkiego rodzaju używki takie jak alkohol czy papierosy. Warto, aby zadbał także o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, a także unikał noszenia zbyt ciasnych spodni, które mogłyby uciskać przyrodzenie.

Zobacz także: http://www.mordewind.pl/bajki-dla-dzieci-online/

Pompy paliwa 24V sprawdzają się świetnie w wielu układach

0
pompka

Wysokiej klasy pompka do paliwa 24v jest w stanie świetnie sprawdzić się w wielu układach paliwowych. Pompki takie pozwalają na przesyłanie paliwa z wysoką wydajnością, a przy tym zapewniają bezawaryjną pracę, która również wpływa na komfort korzystania z nich i przekłada się na zadowolenie z wybrania takich właśnie urządzeń. Najlepsze pompy będą dostosowane do potrzeb wszystkich zainteresowanych osób i wybieranie takich sprzętów będzie dawało znakomite efekty w każdej sytuacji. Dodatkowo dzięki zasilaniu z zasilacza lub akumulatora rozwiązania takie są bardzo mobilne i można z łatwością dostosować je do konkretnego układu i wykorzystania w nim.

Idealne rozwiązanie dla gospodarstw rolnych

Pompka do paliwa  może być świetnym wyborem dla gospodarstw rolnych. Dostarczenie paliwa do maszyn nie będzie stanowiło żadnego problemu i będzie bardzo komfortowe. W krótkim czasie uda się zatankować każde użytkowane w gospodarstwie urządzenie i zapewnić sobie możliwość bardzo wygodnego korzystania z jego wszystkich funkcjonalności. Warto się zatem zainteresować najlepszymi rozwiązaniami i najlepszymi ofertami od najbardziej renomowanych firm, które są w stanie zaproponować wartościową pomoc, która będzie dostosowana do potrzeb. Najlepsze pompy są w stanie przesłać nawet 70 litrów paliwa w przeciągu minuty. Proces tankowania przebiega dzięki temu bardzo sprawnie i komfortowo.

Zasilanie prądem stałym jest możliwe w każdym miejscu

Pompka do paliwa posiada tę zaletę, że może zostać użyta w praktycznie każdym miejscu. Wystarczy jedynie posiadać ze sobą akumulator, który będzie w stanie zapewnić prąd stały o napięciu 24v. Nie ma zatem potrzeby poszukiwania osobnego źródła zasilania. Korzystanie z takich właśnie pomp jest zatem bardzo komfortowe. Można je wykorzystać w wielu miejscach i za każdym razem spełnią one wszystkie oczekiwania klientów. Jak najbardziej warto się zatem zdecydować na takie rozwiązania i najlepsze oferty produktowe, które będą pochodziły od renomowanych firm. Wybierając pompkę do paliwa najlepiej decydować się na rozwiązania proponowane przez renomowanych dostawców. Jest to bowiem gwarancja tego, że samo korzystanie z pompy będzie komfortowe i posłuży ona przez długi czas.

Zatorowość płucna, czyli powikłanie po zakrzepicy żył głębokich 

0
płuca

Zatorowość płucna jest chorobą układu krążenia, która stanowi zaburzenie związane z zwężeniem lub całkowitym zamknięciem światła tętnicy płucnej. W większości przypadków skrzepliny ograniczają przepływ krwi przez tętnice płucne oraz docierają do żył kończyn dolnych, rzadziej jednak pochodzą one z naczyń górnej części ciała. Jakie są przyczyny zatorowości płucnej? W jaki sposób się objawia i jak ją leczyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zatorowosc-plucna-powiklanie-zakrzepicy-zyl-glebokich/ 

Jakie są przyczyny zatorowości płucnej? 

Główną przyczyną tego schorzenia są predyspozycje, które obejmują uszkodzenia ściany naczyń krwionośnych, zmniejszony przepływ krwi oraz stan pozakrzepowy krwi. Wiele z tych czynników nazywana jest jako triada virchowa. Sytuacje kliniczne, które prowadzą do zatorowości płucnej klasyfikowane są zazwyczaj jako przyczyny nabyte lub dziedziczne. Najczęstszymi przyczynami na zatorowości płucnej są niedawna operacja, uraz, posocznica oraz unieruchomienie, szczególnie z powodu ostrych chorób. Innymi czynnikami, które stymulują wystąpienie zatorowości płucnej są: 

 • otyłość, 
 • ciąża, 
 • nowotwory złośliwe, 
 • podeszły wiek, 
 • zespół antyfosfolipidowy, 
 • dziedziczna trombofilia, 
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej (doustnej) lub hormonalnej terapii zastępczej. 

Innymi niezidentyfikowanymi czynnikami ryzyka rozwoju zatorowości płucnej jest stosowanie czynników hematopoetycznych, transfuzji krwi oraz zapłodnienia in vitro. 

Jakie są objawy zatorowości płucnej? 

Najpopularniejszymi objawami, które występują przy zatorowości płucnej są: 

 • duszności, 
 • bóle w klatce piersiowej, 
 • kaszel suchy, 
 • krwioplucie, 
 • osłabienia, 
 • omdlenia, 
 • objawy współwystępujące przy zakrzepicy żył głębokich – obrzęk, zaczerwienienie i bolesność kończyny dolnej. 

Nawet niewielkie rozgałęzienie tętnicy płucnej może przyczynić się do nasilonych objawów. 

W jaki sposób leczyć zatorowość płucną? 

Leczenie metodą podstawową opiera się na leczeniu fibrynolitycznym i przeciwzakrzepowym. Metody te koncentrują się na rozpuszczeniu powstałego zakrzepu oraz w profilaktyce powstawania kolejnych zakrzepów. W takim celu mogą być stosowane preparaty w postaci iniekcji. W związku z tym że zatorowość płucna posiada tendencję do nowotworów, konieczne jest monitorowanie parametrów układu krzepnięcia i w razie potrzeby doraźne stosowanie heparyny. 

Zobacz też: http://www.mordewind.pl/czym-sa-zaburzenia-rytmu-serca/ 

Ssanie oleju – na czym polega?

0
Ssanie oleju

Czym jest ssanie oleju? W czym może pomóc ta dosyć niecodzienna metoda? Dowiedz się, jak płukać usta olejem oraz dlaczego tak naprawdę warto to robić.

Trzy pomysły na sukienkę na romantyczną randkę w eleganckim miejscu

0
Trzy pomysły na sukienkę na romantyczną randkę w eleganckim miejscu

Pierwsza randka, rocznica ślubu, a może po prostu kolacja w ekskluzywnej restauracji? Eleganckie okazje wymagają odpowiedniej stylizacji z klasą, zwłaszcza jeśli wybierasz się na spotkanie z ukochanym. Szykowna sukienka to nie tylko dowód dobrego gustu, ale także znak dla partnera, że chcesz mu się podobać. Sprawdź, jakie kreacje mogą zrobić niemałe wrażenie na twoim mężczyźnie.

Seksapil – sukienka z rozcięciem na nodze

Takie suknie robią w ostatnich latach prawdziwą furorę, ponieważ pozwalają zachować klasę i jednocześnie umożliwiają pochwalenie się zgrabnymi nogami. Najbardziej spektakularny efekt w tej kategorii da długa sukienka wieczorowa z rozcięciem na nodze. Bardzo wytworne stylizacje sprawdzą się podczas randki w najlepszej restauracji w mieście czy też gdy ukochany zdobędzie bilety na premierę w teatrze, operze lub filharmonii.

W przypadku nieco mniej formalnych okazji lub braku wyraźnego dress code’u można postawić na sukienkę midi z rozcięciem na nodze. Taki model nie wygląda wulgarnie, a jednocześnie na pewno pobudzi wyobraźnię. Kobiety z pazurem mogą śmiało sięgnąć po czerwone kreacje, które podkreślą wyrazisty temperament właścicielki. Uwodzić można również w z pozoru niewinnej bieli, klasycznej czerni, a nawet w delikatnych pastelach.

Klasyka – mała czarna

Prosta, czarna sukienka od dziesięcioleci jest symbolem elegancji w kobiecym wydaniu. Małą czarną ma w swojej szafie każda fanka klasycznego stylu, choć taki model można spotkać nawet u pań preferujących na co dzień sportowe stylizacje. W ofercie sklepu Kartes Moda można znaleźć małe czarne w nowoczesnym wydaniu, które na pewno przypadnie do gustu wielbicielkom kreacji z charakterem.

Zwykłą małą czarną może odmienić efektowny dekolt na plecach, od którego ukochany na pewno nie będzie mógł oderwać wzroku przez cały wieczór. Odrobiny wyrazistości mogą również dodać falbanki na dekolcie, rękawy z przezroczystego materiału lub odkryte ramiona. Klasyczna sukienka idealnie sprawdzi się zarówno podczas wizyty w teatrze, jak i w modnej restauracji, ekskluzywnym barze lub eleganckiej kawiarni.

Subtelność – koronkowa kreacja

Koronki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza w przypadku pierwszej randki. Są wystarczająco delikatne i kobiece, żeby podkreślić klasę właścicielki sukienki, a jednocześnie lekko prześwitują i dają bardzo zmysłowy efekt. Koronkowe kreacje najłagodniej prezentują się w wersji z rozkloszowanym dołem  – takie model z kolekcji sklepu Kartes Moda na pewno doda gracji i będzie wyglądać zjawiskowo z każdym ruchem.

Bardzo intrygująco i seksownie prezentują się natomiast proste sukienki o kroju ołówkowym, których główną ozdobą są nieco luźne rękawy z koronki. Ogromne wrażenie z całą pewnością zrobi obcisła, czarna mini, która w całości jest wykonana z koronki i świetnie podkreśli zgrabną sylwetkę. Efekt zaskoczenia może zapewnić z kolei model, w którym koronkowe wstawki pojawiają się tylko na plecach sukienki.

Węże do paliw – czy warto kupić?

0
Węże do paliw

Od dłuższego czasu zauważasz, że magazynowanie paliwa i jego kupno po niskich cenach jest opłacalne? Bardzo dobra spostrzegawczość z Twojej strony, ponieważ naprawdę tak jest! Obecnie ceny paliw w Polsce potrafią sięgać niebotycznych kwot, a wtedy warto kupić węże do paliw, które okażą się pomocnym akcesorium, aby korzystać z paliwa jak na stacji benzynowej.

ZOBACZ TEŻ