sobota, styczeń 29, 2022

Kąkol w ogrodzie – co trzeba wiedzieć o jego uprawie?

0
Kąkol w ogrodzie

Kąkol jest rośliną, która w ostatnich latach stała się wyjątkowo popularna w ogrodach naturalistycznych. Jego różnokolorowe, efektowne kwiaty pojawiają się pojedynczo przez cały sezon. Dla wielu ogrodników wielką zaletą jest fakt, że kąkol szczególnie upodobały sobie motyle i pszczoły. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę tej rośliny w naszym ogrodzie?

Kąkol – podstawowe informacje

Kąkol jest to roślina, którą zaliczamy do rodziny goździkowatych. W naturalnych warunkach występuje on w wielu krajach europejskich, a także w Azji. Należy podkreślić, że istnieją dwa gatunki kąkolu – kąkol polny, który traktowany jest jako trudny do wyplenienia chwast, a także kąkol wysmukły (który przywędrował do nas z Turcji), – uprawiany jako roślina ozdobna.

Kąkol jest słabo rozgałęzioną rośliną jednoroczną, która w sprzyjających warunkach osiąga nawet do jednego metra wysokości. Jego liście są niepodzielne, naprzeciwległe, równowąskie lub wąskolancetowate. Efektowne kwiaty kąkolu tworzą różowo-fioletowy (zdarzają się także kwiaty białe i czerwono-purpurowe) kielich. Roślina uprawiana jest przede wszystkim ze względu na bardzo ozdobne kwiaty. Owocami kąkolu są torebki, które zawierają dużą ilość bardzo drobnych ziaren.

Kąkol – jak wygląda jego uprawa?

Efektowny kąkol sprawdza się na rabatach, jako kwiat cięty, jako element kompozycji roślin dziko rosnących. Jego pędy są owłosione, mogą osiągać od 60 do 100 centymetrów długości.

Ogrodnicy zalecają, żeby wysiewać nasiona kąkolu od razu na miejsce stałe (optymalny czas na wysiew wprost do gruntu to marzec – najlepiej po ostatnich przymrozkach). Bardzo ważne jest, żeby pomiędzy sadzonkami zachować od 25 do 30 centymetrów odległości (pamiętajmy, że roślina będzie się rozrastać).

Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu, powinniśmy posadzić kąkol na stanowisku słonecznym. W przypadku gleby kąkol nie ma szczególnie dużych wymagań. Wystarczy mu podłoże niezbyt żyzne i przepuszczalne. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie kwiatów, które przekwitły – w ten sposób jesteśmy w stanie znacznie przedłużyć okres kwitnienia tej rośliny.

Jako, że kąkol jest źródłem pożywienia dla niektórych owadów (między innymi pszczół) nie należy przy jego uprawie stosować szkodliwych środków ochrony roślin.

Kąkol – wybierajmy nasiona dobrej jakości

Choć kąkol jest przede wszystkim rośliną ozdobną, jak najbardziej warto zdecydować się na jego wysiew z nasion najlepszej jakości. Wybór nasion od sprawdzonego producenta to dla nas gwarancją obfitego kiełkowania i kwitnienia (czego nie możemy być pewni kupując nasiona na wagę lub produkty firm, które nie cieszą się uznaniem konsumentów). Dzięki temu mamy także pewność, że owady, które przylatują do naszego ogrodu są w pełni bezpieczne.

Na opakowaniach nasion renomowanych firm znajdziemy zdjęcia rośliny, którą zamierzamy posadzić, a także szczegółowe informacje dotyczące jej uprawy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nasiona roślin mają swój termin przydatności do użycia, po upływie którego mogą stać się bezwartościowe.

Łyżwy dla dzieci – 3 zestawienia dla maluchów

0
Łyżwy dla dzieci

Dziecięcy udział w sportach zimowych pozwala na relaks poza światem wirtualnym. To dobra okazja do poćwiczenia swoich możliwości w kilku sportach. Do najbardziej powszechnych rozrywek dla dzieci możemy zaliczyć jazdę na łyżwach. W zależności od chęci i dyspozycyjności możemy korzystać z lodowiska w celach sportowych i rekreacyjnie. Do tego celu mogą się przydać łyżwy regulowane w różnych wariantach. Oto opis kilku przykładowych modeli.

Jazda przez 365 dni w roku

Korzystanie z łyżew jest powiązane z sezonem zimowym. Poza zawodowym uprawianiem hokeja sprzęt ląduje na dnie szafy aż do następnego sezonu. W przypadku modeli 3w1 możemy korzystać z łyżew, rolek lub wrotek. Z uwagi na sezonowość jazdy na łyżwach regulowanych możemy dostosować ruchome elementy do obecnych warunków pogodowych. Uniwersalny model łyżew posiada zmienne płozy wykonane z metalu. W momencie otwarcia lodowiska możemy wymienić kółka na płozy do jazdy na lodzie. Dziecięce łyżwy regulowane posiadają szyny z dowolnym montażem kółek (od 2 do 4 sztuk). Kiedy lodowiska zostanie zamknięte, a z dróg zniknie śnieg i lód możemy pojeździć na rolkach lub wrotkach.

Kompleksowa regulacja całego buta

Modele butów do hokeja pozwalają na regulacje szerokości i długości skorupy. Dziecięce łyżwy można poszerzać lub zmniejszać do 6 rozmiarów. Poszerzanie cholewki buta jest proste do wykonania. Nie musisz posiadać umiejętności szewca. Za pomocą specjalnego klucza łyżwy regulowane można dostosować do rozmiaru stopy.

łyżwy regulowane

Niektóre modele butów posiadają automatyczną regulację rozmiaru. Za pomocą specjalnego przycisku można poszerzyć lub zwęzić cholewkę buta aż o 4 rozmiary. Wystarczy wcisnąć przycisk znajdujący się pod piętą i trzymając przód buta wysunąć cholewkę do przodu aż do momentu zapięcia łyżew regulowanych.

Szczelność i ochrona stóp

Buty przeznaczone do hokeja odznaczają się ochroną przed uderzeniami. Konstrukcja buta została wykonana z tworzyw sztucznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy szkielet o dobrym poziomie amortyzacji. Wykorzystanie PP chroni stopy przed temperaturą do -20 stopni. Nylonowa wkładka chroni wrażliwe miejsca (palce, kostki) przed wilgocią i uderzeniami kija. Wewnątrz buta znajduje się skarpeta. Pełni ona funkcje termiczną i wentylacyjną. Zapewnienie odpowiedniego odpływu powietrza w trakcie jazdy chroni przed przegrzaniem stopy i występowaniem m.in. grzybicy stóp czy odparzeniu. Za szczelność łyżwy odpowiadają 3 rodzaje zapięć: klamry, rzepy oraz sznurowadła z zaciskami do ściągania.

Zapachy mogą nam służyć do różnych celów

0
Zapachy mogą nam służyć do różnych celów

Wiele osób może się zastanawiać, dlaczego noszenie perfum jest ważne i dlaczego odgrywają tak dużą rolę w naszym codziennym życiu.

Odpowiedni zapach jest jak każdy inny dodatek do stroju, jak szal, naszyjnik czy para kolczyków. Zapach to również sposób na podzielenie się odrobiną swoich najskrytszych myśli i charakteru oraz pokazanie swojej osobowości otoczeniu. Możemy również za pomocą zapachu zrobić odpowiednie wrażenie na innych osobach, zwrócić na siebie uwagę i poczuć się bardziej atrakcyjni i pewni siebie.

Dlaczego mężczyźni powinni używać perfum

Oczywiście używanie perfum sprawi, że będziesz dobrze pachnieć przez cały dzień. Wszyscy to wiemy, ale to nie jedyny powód, dla którego nosimy perfumy każdego dnia. Perfumy są zasadniczo mieszanką uzupełniających się składników i olejków eterycznych, niezależnie od tego, czy są to cytrusowe, kwiatowe, drzewne czy orientalne aromaty. Różne olejki eteryczne mają inne działanie na różnych ludzi. Niektórych ulubione zapachy wyciszają, a inne dodają energii, pewności siebie czy poczucia atrakcyjności. Wraz z eleganckim garniturem, wypielęgnowanymi paznokciami i zadbanymi włosami, zapach, który pozostawia odpowiednie wrażenie, powinien być podstawą wyglądu współczesnego mężczyzny.

Pewność siebie jest o wiele bardziej atrakcyjna niż wygląd fizyczny. W rzeczywistości to pewność siebie mężczyzny lub kobiety i odpowiedni nastrój zapamiętamy bardziej niż to, jak dobrze jest zrobiony jej makijaż, czy w co był ubrany mężczyzna. Mając to na uwadze, naturalne jest, że jeśli perfumy zwiększają twoją pewność siebie, prawdopodobnie zwiększą również twoją atrakcyjność. Warto też pamiętać, że perfumy mają dużą ilość feromonów, które będą oddziaływać na osoby, z którymi się spotykasz.Jeśli czujesz się pewnie, a przez to atrakcyjnie, to naturalnie pozostawisz niezatarte wrażenie na swoim otoczeniu i na osobach, z którymi masz kontakt. Jest to powód, dla którego zapach, jaki ma perfuma męska, jest tak ważny, dlatego trzeba uważnie wybierać to, jak pachniesz na co dzień. Tak jak zapachy kojarzą nam się z wydarzeniami, tak my z pewnością kojarzymy je z ludźmi.

Karta micro SD – nowoczesny nośnik nie tylko do smartfona

0
Karta micro SD

Niemal każdy właściciel smartfona, aparatu, drona czy innego sprzętu tego typu potrzebuje skorzystać z dodatkowego nośnika danych. Tanie karty pamięci często kuszą bardzo atrakcyjną ceną, jednak nie zawsze będą najlepszym wyborem – zdecydowanie lepiej postawić na sprawdzonego producenta. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?

Dlaczego warto mieć specjalne obuwie do treningów?

0
obuwie do treningów

Rozpoczęcie treningów na siłowni, biegania po parku czy też zajęć z fitnessu to zawsze pozytywna zmiana w życiu człowieka. Wiele osób popełnia jednak dość poważny błąd i nie przywiązuje zbyt dużej uwagi do obuwia sportowego. Może to mieć istotny wpływ na wiele kwestii związanych z aktywnością fizyczną. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w profesjonalne buty treningowe.

Ochrona zdrowia

Choć sport to zdrowie, to ćwiczenia wykonywane w niewłaściwym obuwiu mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim buty nie tylko powinny mieć sportowy charakter, ale także być dobrane do konkretnego rodzaju aktywności fizycznej. Dzięki odpowiedniej amortyzacji można np. zabezpieczyć stawy przed przeciążeniami spowodowanymi bieganiem po asfalcie czy też ochronić kostkę przed kontuzją w przypadku biegów trailowych po trudnym podłożu.

Ponadto odpowiednie obuwie do treningu może zapewnić lepsze ustawienie stóp i stabilność podczas wykonywania ćwiczeń. Możliwość bezproblemowego utrzymania ciała w jednej pozycji może być bardzo istotne z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa np. podczas podnoszenia ciężarów. W przypadku niektórych sportów ważne może być też to, żeby podeszwa chroniła przed przypadkowymi poślizgnięciami podczas biegu bądź wykonywania ćwiczeń.

Maksymalna wygoda

Obuwie zapewniające odpowiednie ułożenie stóp, stabilność czy też amortyzację znacząco podnosi komfort treningu. Nie bez znaczenia z pewnością jest również jakość wykonania butów sportowych. Dotyczy to zarówno designu, jak i zastosowanych materiałów i dopracowania najdrobniejszych szczegółów. Modele ze sklepu online Sneaker Peeker skutecznie chronią m.in. przed otarciami, które utrudniają czerpanie przyjemności z aktywności fizycznej.

Wygodne obuwie można często poznać po tym, że w ogóle nie czuje się, że ma się je na nogach. Dopasowanie butów do rodzaju treningu także ma spory wpływ na poziom wygody. W przypadku niektórych dyscyplin lepiej sprawdzą się lekkie buty, inne odmiany sportu mogą natomiast wymagać nieco cięższych modeli. Niekiedy przydatny może okazać się też np. specjalny system sznurowania lub nawet brak sznurowadeł.

Lepsze wyniki

Ochrona przed kontuzjami, wysoki poziom komfortu i dopasowanie obuwia do rodzaju treningów mogą przełożyć się na znacznie lepsze wyniki. Nie bez powodu w świecie profesjonalnego sportu tak dużo uwagi poświęca się właśnie butom. Jednym z lepszych przykładów może być lekkoatletyka, w której często to właśnie design obuwia, zastosowane materiały i rozwiązania technologiczne decydują o wygranej.

Zapewnienie stabilności czy też amortyzacji może ponadto sprawić, że trening zwyczajnie może stać się łatwiejszy. Odpowiednie buty mogą zmniejszyć ilość wysiłku wkładanego w każdy ruch. To z kolei może pozwolić na wydłużenie treningu czy też zwiększenie tempa biegu bądź wykonywanych ćwiczeń. Różnicę w jakości aktywności fizycznej i wynikach można często zauważyć już po pierwszym treningu w profesjonalnym obuwiu.

Ile kosztują urodziny dla dzieci w sali zabaw?

0
Ile kosztują urodziny dla dzieci w sali zabaw

Przyjęcie urodzinowe zorganizowane w sali zabaw może być nie lada atrakcją dla małego solenizanta oraz dla zaproszonych przez niego gości. Gdy obawiasz się wysokich cen, sprawdź, ile może kosztować urządzenie takiej imprezy poza domem.

Największe zalety medycyny estetycznej

0
Największe zalety medycyny estetycznej

Coraz częściej w ostatnim czasie słyszy się o tym, że wiele kobiet korzysta z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Nie powinniśmy zapominać o tym, że takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet, ponieważ to dzięki temu możemy bardzo szybko poprawić pewne niedoskonałości naszej urody. Na co w tym przypadku warto się zdecydować?

Doskonała pościel bawełniana

0
Doskonała pościel bawełniana

Coraz więcej osób w ostatnim czasie poszukuje atrakcyjnych elementów wyposażenia swojej sypialni. Nie powinniśmy zapominać o tym, że tak naprawdę w tym przypadku bardzo ważne jest aby wybrać nie tylko modne produkty, ale także bardzo funkcjonalne. Na co warto się zdecydować? Co jest bardzo ważne w tym przypadku?

Właściwości i zastosowanie szekli

0
Właściwości i zastosowanie szekli

Szekla w najprostszym możliwym ujęciu jest elementem łącznikowym, który jest wykorzystywany w komplecie z różnymi łańcuchami czy linami. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z omawianego rozwiązania na co dzień korzysta bardzo duża liczba branż.

Jak założyć własną kancelarię prawną?

0
Jak założyć własną kancelarię prawną

Założenie własnej kancelarii prawnej jest zwieńczeniem trudnej ścieżki edukacyjnej, jaką mają do pokonania przyszli adwokaci czy radcy prawni. Własna kancelaria prawna to coś, co wymaga sporego zaangażowania, ale w efekcie przynosi naprawę spore profity.

ZOBACZ TEŻ